Hlavní navigace

Bolek Polívka a Roming ve 20 filmových sezónách na ČT1

[Tisková zpráva] Bolek Polívka v komediální road-movie Jiřího Vejdělka o strastiplné cestě tří mužů za tajemnou nevěstou. Filmový večer zahájí 2. 5. ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 2007.

Sdílet

20 filmových sezón v České televizi – historicky první ucelené ohlédnutí za dějinami českého hraného celovečerního filmu po sametové revoluci. Jádrem projektu je cyklus dvaceti padesátiminutových dokumentů s názvem Rozmarná léta českého filmu, které pro ČT připravuje v produkci Vachler Art Company režisér Petr Vachler. Jde o jakousi filmovou kroniku, která mapuje nejzásadnější události, historické milníky a tvůrčí počiny v domácím filmovém světě posledního dvacetiletí. Úterý 2. 5. odhalí tajemství roku 2007: Vratné lahve, Tajnosti, Gympl, Václav, Pusinky, Roming, ale také chudý český skladatel ve službách Hollywoodu, kolaps Ivana Trojana a rodinná roztržka Svěrákových. Proč dokumentaristka Helena Třeštíková vydržela ve funkci ministryně kultury jen čtrnáct dní? Kam a proč se po listopadu 1989 vytratil legendární český film pro děti? Koho už čtyřicet let trápí odpověď na otázku, jestli škola spíš vzdělává, nebo spíš vyrábí dětem celoživotní traumata? Jak se skladatel Varhan Orchestrovič Bauer díky prázdné nádrži svého trabanta dostal až k exkluzivní filmové zakázce? Proč producent Čestmír Kopecký odmítl uvést svůj film do kin a radši s ním šel do hospod? Který český scenárista si kvůli kamarádovi dovolil odmítnout nabídku Jana Svěráka?

Na dokument naváže na ČT1 od 21:00 film Romingi Jiřího Vejdělka. „Je to film s romskou tematikou, ale nic prvoplánově sociálního, měla by to být veselá road movie,“říká režisér. Roming je komedie o putování tří Romů ze severu Čech na Slovensko. Jura je moderní, racionálně uvažující mladý muž, který úspěšně studuje vysokou školu. Jeho otec, za kterým přijel na krátkou povinnou návštěvu, ho požádá, aby s ním odcestoval na Slovensko za nevěstou. Tu mu ještě jako chlapci domluvil se svým nejlepším přítelem. Jura nevěří vlastním uším. Zprvu absurdní žádost odmítá, ale rychle podlehne tatínkovu citovému vydírání. Společně s temperamentním a nezkrotným rodinným přítelem Stanem vyrážejí v otřískaném náklaďáčku na cestu napříč republikou… „Romové mají zvláštní a nakažlivý temperament. A když se přestanou ostýchat a pořádně to rozbalí, jsou jako neherci neuvěřitelně spontánní a pravdiví,“ vzpomíná na nevšední spolupráci Jiří Vejdělek. Za svůj výjimečný výkon získal B. Polívka ocenění na festivalu Novoměstský hrnec smíchu. Film vznikl podle scénáře Marka Epsteina, který získal v roce 2004 první místo ve scenáristické soutěži o cenu Sazky a zvítězil i v národním kole mezinárodní scenáristické soutěže Hartley – Merill Prize. Dále hrají: M. Labuda, V. Holub, J. Constantin, V. Javorský, O. Vlach a další. Scénář M. Epstein. Kamera J. Šimůnek.

Webový speciál www.ceskatele­vize.cz/20fil­movychsezon je průběžně aktualizován. Každé úterý se zde rozjíždí nová soutěž o atraktivní ceny. Zájemci tu naleznou přehled filmů včetně anotací, rozhovory s tvůrci, dobové recenze, upoutávky, odvysílané díly cyklu dokumentů Rozmarná léta českého filmu, nepoužité části rozhovorů a další zajímavosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).