Hlavní navigace

ROOT.cz - mikroplatby měsíc poté

[Tisková zpráva]

Sdílet

ROOT.cz – mikroplatby měsíc poté

Praha 18.06.2001 – ROOT.cz zveřejnil první zkušenosti se zavedením dobrovolných mikroplateb za čtení článků.

ROOT.cz zavedl 16.5.2001 jako první český zpravodajský server dobrovolné mikroplatby za přečtení článků. Tento krok vzbudil mezi odbornou i laickou veřejností poměrně velký zájem a protože měsíc je již dostatečně dlouhá doba k získání prvních čísel, rozhodli jsme se zveřejnit následující přehled:

Do dnešního dne proběhlo 767 transakcí a celková suma zaplacená za články je 60959 Q (609,59 Kč). Průměrně tedy čtenáři přispívají částkou 79,4 Q.

Rekordní příspěvek je 5000 Q, což je ale opravdu spíše výjimka potvrzující pravidlo – na dalším stupínku rekordů je pak 3× 1000 Q následováno příspěvky okolo 500 Q. Nejmenší příspěvek je pochopitelně 1 Q. Nejčastěji čtenáři přispívají částkou 10, 20 a 50 Q (10, 20, 50 haléřů).

Nejvíce zatím vydělal článek Pavla Satrapy „Jak si přizpůsobit Vim – díl třetí“ a to 6460 Q (polovina sumy zaplacené do 30 dnů od vydání článku připadá jeho autorovi).

Zároveň s možností platit za články byl systém plateb I LIKE Q implementován i do minishopu na adrese shop.root.cz, kde si čtenáři mohou za Q nakoupit trička a mikiny s motivem tučňáka Tuxe – symbolu Linuxu. Zde byl realizován obrat 540500 Q (5405 Kč) a tuto formu platby použilo 22 kupujících.

Tolik strohá statistika. Na jasnou odpověď na otázku zda mikroplatby ANO nebo NE je ještě příliš brzy, ale vzhledem k téměř nulovým nákladům na implementaci mikropatebního systému lze říct, že určitě nejde o prodělečnou věc. Nelze ale zatím očekávat, že by dobrovolné mikroplatby nějak výrazně vylepšily rozpočty serverů.

O serveru ROOT.cz (http://root.cz/)

ROOT.cz je zpravodajský server zaměřený převážně na operační systém Linux, ale nevyhýbá se ani tématům, která hýbou českým Internetem, výpočetní technikou a oblastí IT. Denně přináší články a novinky ze světa Linuxu a snaží se propagovat tento volně šiřitelný operační systém mezi nejširší veřejnosti jako levný a spolehlivý protipól komerčních operačních systémů.

O systému I LIKE Q (http://www.i­likeq.cz)

Elektronická peněženka I LIKE Q je prvním evropským projektem mikroplateb, placení částek v řádech haléřů až stokorun pomocí internetové měny Q, který zahájila česká společnost Villusion v prosinci 2000. K platbám uživatelé používají novou internetovou měnu Q, jejíž reálná hodnota je vázána pevným kursem k české koruně v poměru 100 Q = 1 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).