Hlavní navigace

Rosemary má děťátko, slavný horor R. Polanského na ČT1

[Tisková zpráva] Jsou to jen hormony, anebo se temné síly opravdu chystají ovládnout svět? Americký horor režiséra Romana Polanského Rosemary má děťátko (1968) oceněný Oscarem s vynikající Miou Farrowovou v hlavní roli – úterý 19. 7. od 22:25 na Jedničce.

Sdílet

Mrazivý snímek režiséra polského původu Romana Polanského vznikl v roce 1968 jako adaptace stejnojmenné knížky Iry Levina. Patří k nejpůsobivějším hororům své doby, přičemž se prakticky obešel bez trikových efektů. Jeho hlavní devizou je tajuplná atmosféra se stále se stupňujícím napětím a také vynikající herecký výkon Mii Farrowové v titulní roli.

Novomanželé Rosemary a Guy Woodhouseovi (Mia Farrowová a John Cassavetes) se nastěhují do starého newyorského činžáku, i když je přítel Hutch (Maurice Evans) varuje před temnou historií domu. Působili zde okultisté a došlo tu k několika tragickým úmrtím. Woodhouseovi se seznámí se starými sousedy Castevetovými, kteří u nich začnou být častými hosty. Když Rosemary otěhotní, doporučují jí Castevetovi svého známého gynekologa. Od té doby však Rosemary začne trpět nevysvětlitelnými bolestmi a strachem. Od Castevetových jsou slyšet zvuky jako při duchařských seancích. Někteří lidé včetně ostražitého Hutche záhadně onemocní nebo přímo umírají. Jsou to jen náhody, představy psychicky labilní rodičky, anebo se proti Rosemary chystá nefalšované satanské spiknutí?

Psychologicky vybroušený snímek získal Oscara překvapivě za ženský herecký výkon ve vedlejší roli Ruth Gordonové (Minnie Castevetová), nominován byl ještě za scénář (Roman Polanski). Dále hrají: S. Blackmer, R. Bellamy, A. Dorianová a další.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).