Hlavní navigace

Rozhlas ocenil nejlepší zvuk festivalu

[Tisková zpráva] Od 28. února do 8. března 2007 probíhal v Praze už devátý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět pořádaný společností Člověk v tísni. Při slavnostním finále byl vítězem letošního ročníku vyhlášen německý snímek o globalizaci Poražení a vítězové. Také Český rozhlas jako mediální partner tohoto dokumentaristického klání uděloval jednu z cen. Konkrétně Cenu Českého rozhlasu za kreativní použití hudby a zvuku v dokumentárním filmu.

Sdílet

Letos mohla porota ve složení Jiří Hraše, Vlastimil Hankus a Karel Fisl vybírat ze šesti soutěžních filmů:

Budoucnost máš za sebou /Abigail Child / 2005 / 21 / USA
Černé slunce / Gary Tarn / 2005 / 70 / UK Japtik Edgar Bartenev / 2006 / 29/ Russia
Když se cesta klikatí / Jasmine Dellal / 2006 / 110 / USA, Netherlands
Skytská suita / Alexander Gutman / 2006 / 26 / Russia
Vorga – Cesta mezi břehy /Zdeněk N. Bričkovský / 2006 / 69 / Czech Republic).

Odborná porota se nakonec rozhodla udělit Cenu Českého rozhlasu za kreativní použití hudby a zvuku v dokumentárním filmu 2007 soutěžnímu snímku „Skytská suita“.

„Film Skytská suita má podstatnou a výraznou zvukovou složku skládanou kontrapunktem ruchu a Prokofjevovy hudby. Podílí se na tématu vývoje filmového příběhu s výrazností a dramatičností. Hudba se stala i tématem pro kameru a pojí se se záběry životní reality v nedílný a působivý celek,“ zhodnotil vítězný snímek předseda poroty Jiří Hraše.

Letošní Jeden svět se těšil velkému zájmu lidí, jen v Praze ho navštívilo za osm dní téměř 35.000 diváků, což je o 3000 více než v loňském roce. Pražská, soutěžní část festivalu skončila, promítání však dále pokračuje v regionech a na školách.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).