Hlavní navigace

Rozhlasové poplatky vzrostou již za týden

[Tisková zpráva] [Praha 22.09.2005] - Rozhlasové a televizní poplatky se změní již v těchto dnech. 1. října vstoupí v platnost zákon č. 348/2005 Sb., který upravuje výši plateb a zavádí nové pojetí poplatníka. Povinnost přihlásit se do evidence rozhlasových poplatníků mají všichni majitelé, držitelé nebo uživatelé rozhlasového přijímače. Fyzická nebo právnická osoba, která není přihlášena do evidence rozhlasových poplatníků a je odběratelem elektřiny připojeným k distribuční soustavě, je považována za poplatníka s povinností přihlásit se do evidence a platit rozhlasový poplatek.

Sdílet

Český rozhlas tyto osoby písemně vyzve ke splnění povinnosti a pokud neprokáží do 30 dnů od obdržení výzvy, že nevlastní rozhlasový přijímač, nebo za ně platí jiný příslušník společné domácnosti, nebo jsou osvobozeny od placení ze zákonných důvodů, jsou povinny přihlásit se do evidence poplatníků rozhlasových poplatků.,“ uvedl Zdeněk Vodsloň z ekonomického úseku Českého rozhlasu. Výše rozhlasového poplatku se zvyšuje z dosavadních 37 na 45 korun. 

Poprvé musejí majitelé rozhlasových a televizních přijímačů uhradit vyšší částku do patnáctého října letošního roku. Změny se týkají fyzických i právnických osob. Naopak mezi osvobozené osoby zákon proti minulosti zařadil subjekty zapsané ve školském rejstříku. Český rozhlas proto vyřadil k 30.9. více než 7 tisíc škol dosud vedených v evidenci rozhlasových poplatníků. Jejich seznam je zveřejněn na stránce Českého rozhlasu: www.rozhlasove­poplatky.cz.

Přímí poplatníci v těchto dnech dostanou více než 33 tisíc dopisů s údaji o novém systému plateb a jejich výši. Platby prostřednictvím služby SIPO navýší Česká pošta automaticky, koncesionáře o tom vyrozumí v rámci pravidelného vyúčtování. Informace jsou k dispozici rovněž na internetových stránkách www.rozhlasove­poplatky.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).