Hlavní navigace

Rozpustilá fraška Brouk v hlavě na ČT2 – ve slavné dvojroli Jiří Dvořák

[Tisková zpráva] Slavná komedie G. Feydeaua o tom, co všechno se může stát, když přijdou domů poštou pánské šle. Záznam úspěšné inscenace Městského divadla Brno (1998). Hrají: J. Dvořák, Z. Herfortová, J. Musilová, E. Pardus, I. Ondříček, J. Jurásek, K. Mišurec, P. Jungmannová, E. Gorčicová, Z. Junák, M. Dürrová a další. Divadelní režie G. Skála. Na Dvojce ve středu 23. února ve 20:20.

Sdílet

Brouk v hlavě, nejhranější hra francouzského dramatika Georgese Feydeaua patří nejen k vrcholům tvorby samotného autora, ale je zároveň shrnutím všeho, co francouzské komediální divadlo od doby Moliérovy tvorby dosáhlo. Autor komedie s ironií, vtipem a šarmem rozehrává jednoduchý příběh o domnělé nevěře v hotelu U Galantní kočičky, do kterého jsou postupně zatahovány všechny postavy hry. Feydeau je také ovšem autorem, který ve zběsilém tempu svých komedií už zachycuje i životní styl nastupujícího století, tedy století dvacátého. Komedie zaznamenala výjimečný úspěch jak u divadelních, tak i televizních diváků již koncem 60. let. Ve hvězdném obsazení ji nastudovalo Divadlo na Vinohradech s vynikajícím Vlastimilem Brodským v nesmírně vděčné dvojroli pan Champsboisyho a sluhy Boutona.

V inscenaci Městského divadla Brno je secesní idyla přítomna už jen v hodinovém hotýlku U galantní kočičky, běžný život pohltilo zcela nové století. Také titulní postava hry, úspěšný podnikatel Viktor Emanuel Champsboisy a jeho dvojník, hotelový sluha Bouton, není pánem ve středních letech, ale mladým mužem, jehož nečekané manželské potíže jsou o to nečekanější. V hlavní dvojroli uvidíte vynikajícího Jiřího Dvořáka, který zazářil mj. i v pohádce Anděl Páně nebo v kriminálním seriálu ČT Ďáblova lest. Ovšem také ostatní role jsou hrány s mimořádným nasazením a přesností, jakou tento žánr vyžaduje. Připomeňme alespoň Zdenu Herfortovou, Janu Musilovou, Erika Parduse, Josefa Juráska, Igora Ondříčka a další. Brněnskou inscenaci, která měla premiéru v roce 1996, a diváci na ni chodí do divadla dodnes, uvádíme v cyklu Zveme vás do divadla. Představuje trochu jiný, současnější pohled na klasickou komedii a zároveň herecký soubor, který patří k nejlepším u nás.

V inscenaci Brouka v hlavě na scéně Městského divadla Brno v režii, choreografii a úpravě Gustava Skály a překladu Marie Veselé – Dugrangee rozhodně není nouze o skvělou zábavu. Kamera V. Damborský, televizní režie R. Tesáček. Záznam představení vysílá Dvojka ve středu 23. února ve 20:20.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).