Jaroslav Franěk se narodil v Nezabudicích, nedaleko řeky Berounky. Vyučil se strojním zámečníkem, ale do jeho života znenadání vtrhla první světová válka. Narukoval do rakousko-uherské armády, ale záhy přeběhl a vstoupil do československých legií v Rusku. Působil jako rozvědčík. Zúčastnil se dokonce i slavné bitvy u Zborova, kde byl zraněn. Po válce dostal licenci, postavil v údolí Berounky hostinec a příznačně nazval – U Rozvědčíka. Zaujal spisovatele Otu Pavla, který o něm a jeho hostinci napsal několik povídek.
Obsazením Československa německou armádou v březnu 1939 však začala poslední etapa života Jaroslava Fraňka. Jako bývalý legionář nemohl pouze mlčky přihlížet okupaci, a proto se zapojil do činnosti odbojové organizace Obrana národa. Skupina, v níž působil, však byla vyzrazena a její členové pozatýkáni gestapem. Proces s Jaroslavem Fraňkem a jeho přáteli byl krátký. Na počátku léta 1943 byl popraven.
„Zejména díky spisovateli Otovi Pavlovi znají čtenáři restauraci U Rozvědčíka, která stojí na břehu Berounky ve Skřivánčím údolí. O jejím majiteli, statečném Jaroslavu Fraňkovi, popraveném německými okupanty, přetrvává hodně legend. Zajímalo nás, jaký byl jeho skutečný životní příběh, a pevně doufáme, že naše pátrání zaujme i diváky,“ říkají režisér a autor námětu Martin Mahdal a scenárista Pavel Taussig.
Kamera Jiří Krejčík dramaturg Aleš V. Poledne, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky a vedoucím projektu je Čestmír Franěk.
Repríza dokumentu Rozvědčík od Berounky na ČT2 10. 5. v 13:15 hod.