Hlavní navigace

RTA trvá na připojování regionálních provozovatelů do hlavního televizního programu FTV Prima

[Tisková zpráva] Regionální Televizní Agentura, a.s. sdružující pět provozovatelů regionálního televizního vysílání zásadně odmítá jakékoliv změny existujícího modelu, který spočívá v připojování těchto provozovatelů do hlavního programu televize Prima. Společnost FTV Prima v minulých týdnech oznámila záměr vrátit svou vysílací licenci ke kanálu Prima a nahradit ho programem Prima family. RTA je však přesvědčena, že důvodem připravované změny je pouze zbavit se závazků k regionálním vysilatelům a domnívá se, že v právním státě není takové jednání možné.

Sdílet

Celoplošné vysílání FTV Premiéra (dnešní FTV Prima) totiž mohlo v minulosti vzniknout jedině díky spojení s regionálními vysilateli, kteří se tehdy vzdali části svých práv a za to obdrželi státem garantovanou možnost připojovat se do vysílání hlavního kanálu Primy minimálně do roku 2018.

Ze strany vedení televize Prima se jedná o evidentní pokus zneužít liberalizace televizního vysílání k tomu, aby se zbavila svého nezpochybnitelného závazku vůči regionálním provozovatelům. Konstrukce, kdy se formálně jeden program (Prima) nahradí jiným (Prima family), a díky tomu se provozovatel „očistí“ od svých povinností a závazků, je pro RTA nepřijatelný.

„Nápadně mi to připomíná situaci, kdy podnikatel pošle závazky zatíženou společnost do konkursu, a pak vesele pokračuje v úplně stejném podnikání pod novou hlavičkou,“ uvedl k tomu ředitel RTA Pavel Zuna.

RTA se domnívá, že závazek FTV Prima musí v nezměněné podobě existovat i nadále a že k jeho dodržení musí přispět i stát, který byl od samého počátku jeho garantem. V opačném případě by došlo k devastaci podnikání jak RTA, tak i jednotlivých regionálních vysilatelů, a postižené společnosti by byly nuceny podniknout právní kroky k náhradě škod, které utrpěly.

Úplným vrcholem celé situace je pak dopis, ve kterém FTV Prima nabízí RTA „náhradu“ v podobě připojování do programu Prima love – a to za cenu 100.000,– Kč na měsíc a jednoho vysilatele. RTA by se tak podle představ vedení FTV Prima „směla“ místo bezplatného, ziskového a právně nezpochybnitelného připojování do hlavního programu Primy připojovat za úplatu a s velkou ztrátou do programu mnohem méně sledovaného a svou strukturou zcela nevhodného. Vedení RTA proto považuje tuto „nabídku“ za absurdní a neakceptovatelnou.

Regionální provozovatelé televizního vysílání RTA:
RTA VÝCHODNÍ ČECHY, s.r.o.
RTA JIŽNÍ ČECHY, s.r.o.
RTA JIŽNÍ MORAVA, a.s.
RTA ZLÍN, s.r.o.
RTA OSTRAVA, s.r.o.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).