Hlavní navigace

Osvětimský svědek – Rudolf Vrba v cyklu Neznámí hrdinové – 18. 4.

[Tisková zpráva] Útěk Rudolfa Vrby (Waltera Rosenberga) a Alfreda Wetzlera z Osvětimi patří k legendárním příběhům druhé světové války. Rudolf Vrba se po útěku z tábora stal dokonce partyzánem a zapojil se do boje proti nacistům. Vypráví o něm nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 18. dubna na ČT2 od 21:00 hodin.

Sdílet

Útěk Rudolfa Vrby a jeho přítele Alfreda Wetzlera z Osvětimi patří k událostem, které ovlivnily během druhé světové války i po ní pohled světové veřejnosti na nacistické Německo. Při útěku, k němuž došlo 7. dubna 1944, nešlo oběma odvážlivcům „jen“ o záchranu vlastních životů. Jedním z hlavních motivů jejich počínání bylo vydat svědectví o tom, co se děje s Židy ve vyhlazovacích táborech a co znamená v nacistické hantýrce „přesídlení na Východ". Vrba s Wetzlerem složitě doputovali do Žiliny, kde sepsali podrobnou a přesnou zprávu o nacistickém vraždění. Dostala se do Švýcarska, USA, Vatikánu, vysílala ji BBC, publikoval západní tisk. Zpráva patří ke klíčovým dokumentům historie holocaustu. Rudolf Vrba se po útěku přidal k partyzánům na Slovensku, kde dál bojoval proti nacistům.

„Útěk Rudolfa Vrby a Alfreda Wetzlera z Osvětimi byl sám o sobě zázrak. Před nimi se něco podobného podařilo jen několika lidem. Klíčový je ovšem motiv: Vrba a Wetzler chtěli vydat svědectví, informovat svět o tom, co se v táborech děje. To se jim podařilo. Náš dokument je zase svědectvím o jejich životě,“ říká režisér Vítězslav Romanov.

Námět a scénář Adam Drda, kamera Jaromír Kačer, dramaturg Aleš V. Poledne, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky a vedoucím projektu je Čestmír Franěk.

Repríza dokumentu Osvětimský svědek na ČT2 19. 4. v 13:45 hodin.