Hlavní navigace

S Italem v kuchyni: Emanuele vítá jaro jehněčím

[Tisková zpráva] První jarní paprsky vytáhly Emanuela na chalupu, kam se už moc těšil, stejně jako se těší na Velikonoce. Jeho návštěva měla ale i praktický důvod. Nedaleko chová ovce pan Mařík a Manu si vybere jehně na dvě předvelikonoční speciality, které by mohly diváky svátečně naladit a inspirovat. Upeče jehněčí hřbet a uvaří jehněčí s vajíčkem a sýrem.

Sdílet

Jak vám dosvědčí Emanuelovi hosté – dýdžejové Miki Křen a Slávek Horák –, obě jídla jsou skvělá. Italský kuchař předvede další recept na gnocchi alla romana, které jsou nedostižné jako předkrm nebo příloha. Zlatým hřebem bude tekutý citronový sorbet s bazalkou. Je dobré si po dlouhé zimě zahřešit a našlehanou zmrzlinou jít naproti sluníčku, kterého se náš Ital už nemůže dočkat. Slibuje, že jakmile to půjde, bude své laskominy připravovat venku, kde si u grilu vytvoří ideální kulinářské zákoutí. Samozřejmě opět v neděli v 18.00 na Primě.

Krupicové noky pro děti a dospělé
Gnocchi alla romana se dělají z krupicového těsta. Je to jiná varianta krupicové kaše pro italské děti, které tohle jídlo často obědvají. Zahřejeme ¾ litru mléka, které osolíme. Přidáme máslo a trochu nastrouhaného sýra Grana padano. Do vařicího mléka s přísadami přisypeme krupici a uvaříme hustou kaši. Odstavíme a vmícháme do ní tři žloutky. Těsto pak rozválíme asi do třícentimetrové výšky a vykrajujeme kolečka, která pokládáme na vymaštěný plech v řadách trochu přes sebe. Tyto noky nevaříme, ale pečeme. Na povrchu je posypeme dalším sýrem a dáme do trouby zapéct přibližně na patnáct minut. Když se utvoří krásná kůrčička, jsou hotové. V Itálii byste je jedli jako předkrm, v Čechách se nám gnocchi líbí jako originální příloha.

Stříbrná koruna z jehněčího hřbetu
Emanuele si přivezl maso z ovčí farmy. Hostům a divákům ukáže dva rozdílné recepty. Na pečený hřbet začne Slávek ve hmoždíři vyrábět domácí bylinkovou strouhanku z nadrobeného toastového chleba a co nejpestřejšího výběru čerstvých bylinek, aby jídlo krásně vonělo. Roztlučená směs se ještě spojí olivovým olejem. Miki dostal úkol hodný chirurga – musí uvolnit všechny kosti až k masu, aby vytvořily jakousi korunu. A každou kost pak ještě obalí dvojitým alobalem. To aby kosti nepopraskaly a dobře se držely v ruce. Ani výsledný estetický efekt pečínky se pak nedá přehlédnout. Tento polotovar polijeme na pekáči olivovým olejem, přidáme celou palici česneku, osolíme a dáme péct do trouby na deset minut na 200 stupňů. Pak výtvor vyndáme – už má krustičku. Nyní přijde na řadu bylinková strouhanka, kterou rozvrstvíme na maso. Pečeme dalších dvacet minut. Kotletky porcujeme nejlépe sekáčkem podél kosti, zůstanou uvnitř růžové. Skvěle k nim chutná rucolový salát s hoblinkami parmazánu, který Manu hostům ještě rychle připraví.

Jehněčí z Abruzza se sýrem a vajíčkem
Party začíná už na pánvi, tohle jídlo se dělá na víně. Starý recept pochází z Abruzza, kde je přírodní park a pasou se tu stáda koz a ovcí. Začneme sádlem, na němž orestujeme jemně nakrájenou cibulku a deset deka nakrájené parmské šunky nebo pršutu. Do hrnce nastrouháme trošku muškátového oříšku a vše zalijeme bílým vínem. Opepříme a necháme malinko vyvařit. Hlavní přísadu tvoří jehněčí maso z kýty či plece nakrájené na kostky, které obalíme v mouce a vložíme do hrnce se základem. Osmahneme, zalijeme zeleninovým nebo hovězím vývarem a dusíme pod pokličkou na mírném ohni ještě dvě hodiny. Hlídáme! Pak uděláme závěrečný jemný krém z nastrouhaného ovčího sýra pecorino a šťávy z půlky citronu a žloutků. Vše dobře umícháme dohladka a opatrně vmícháme k odstavenému jehněčímu masu. Už nevaříme, vejce by se srazila a měli bychom z omáčky omeletu.

Zmrzlinové pesto aneb sorbet s bazalkou
Závěrečný zmrzlinový koktejl nelze připravit bez citronové zmrzliny a mixéru. Zmrzlinu naředíme panákem vodky a skleničkou sektu nebo Proseca. Místo tradiční máty do ní rozšleháme bazalku, která je rovněž velmi osvěžující. Dokonce tak, že nám po ochutnání jedna sklenička asi stačit nebude. Ať žije jaro!