Hlavní navigace

S Italem v kuchyni: Emanuelova pánská jízda s domácí pizzou

[Tisková zpráva] Italský kuchař nemá ve své restauraci pec na pizzu a slavné kulaté koláče tam proto nepeče. Diváci ale přesto chtějí vidět, jak výroba takové pravé pizzy vypadá. Emanuele se tedy s přáteli a jejich syny vydá do podniku, kde podle něj dělají tu nejlepší pizzu. Překvapí vás, jak jednoduchá je její příprava, ladit ale musí všechny suroviny a pracovní postup.

Sdílet

Bez odleželého těsta, čerstvé bazalky, zralých rajčat, olivového oleje, parmazánu, mozzarely a kvalitní pece to zkrátka nejde. Uvnitř sálá až 500 stupňů a křupavá pizza se upeče rychlostí blesku. Pánové pak půjdou s dětmi nakrmit labutě, ale Manu spěchá domů uložit Giacoma a připravit návštěvě něco na zub. Divákům předvede, jak upéct pizzu Margharitu a slaný koláč focacciu v domácích podmínkách. A to není všechno, co uvidíte v neděli v 18.00, když si nenecháte ujít další díl pořadu S Italem v kuchyni.

Těsto na domácí pizzu a focacciu
Smícháme půl misky vlažné (nejlépe perlivé) vody, jedno celé droždí, dvě lžíce panenského olivového oleje a sůl. Do hnětače dáme kilo hladké mouky a přidáme k ní směs z misky. Hotové těsto by nemělo vůbec lepit. Vlažné těsto pak roztrhneme na čtyři díly a utvoříme bochánky. Dva si necháme u tepla dál kynout na chléb focacciu, zbytek na pizzu necháme uležet alespoň dvanáct hodin v ledničce ve fólii. Všechno chce svůj čas…

Cizrna z Umbrie
Zatímco těsto kyne a odpočívá, Emanuele myslí na své přátele a jejich ratolesti. Jistě přijdou z procházky zimní Prahou celí vymrzlí. Přichystá tedy pro ně cizrnovou specialitu z Umbrie, něco mezi polévkou a pastou. Cizrnu si už přes noc namočil, římský hrách má stejné vlastnosti jako většina luštěnin. Změkčení a lepšímu trávení také pomůže jedlá soda, která má prý také samá pozitiva. Cizrnu uvaříme ve vodě, v níž se máčela, a připravíme si základ. Na olivovém oleji si v jiné nádobě orestujeme česnek, necháme rozpustit ančovičku a přidáme rozmarýn a část uvařené cizrny. Pak rozmarýn odstraníme a vše rozmixujeme ponorným mixérem na řidší kaši, kterou vlijeme k cizrně ve vývaru. Když se vše začne vařit, přihodíme těstoviny a vytvoříme něco mezi pastou a polévkou. Jíme lžící, proto vybíráme kratší nebo drobnější tvary těstovin. Jídlo na talíři ještě zalijeme olejem a opepříme. Návštěva má v bříšku jako v pokojíčku, víno dospělé zahřeje ještě víc. Emanuele už má ale zase plné ruce práce, protože se vrhá na focacciu z Umbrie.

Focaccia
Těsto již částečně vykynulo, ale Emanuele s ním bude pracovat dál. Potřebujeme tři celá vejce a dva žloutky. Sýr pecorino nebo jiný ovčí měkčí sýr v množství 120 gramů nakrájíme na kostičky. Nastrouháme parmazán a přidáme olivový olej. Směs rozšleháme a s pomocí mouky pomalu opatrně zapracujeme do bochánku kynutého těsta. Nové těsto se sýrem necháme kynout další dvě hodiny. Pak vytřeme nádobu (můžeme použít kastrol nebo bábovkovou formu) vepřovým sádlem či máslem, vložíme těsto a povrch ještě potřeme vaječno-sýrovou směsí, která nám zbyla. Musíme počítat s tím, že chléb hodně nabude. Pečeme v troubě hodinu při 180 stupních. Je to úžasná vůně a Emanuele slibuje divákům, že až si křupavý a zároveň vláčný chléb se sýrovou mozaikou vyklopí a nakrájí, určitě si ho oblíbí. Zakusovat k němu mohou například šunku nebo mortadelu.

Nejlepší pizza na celém světě a v celým vesmíru
S pizzou do pekáče přišli Emanuelovi pomáhat všichni. Vytvarujeme těsto na plech a pak postupujeme stejně jako kuchař v pizzerii, kterého jsme viděli na začátku pořadu dělat pizzu Margharitu. Nadchla italskou princeznu, po které se jmenuje, proč ne vaši rodinu. Chceme-li Margharitu po římsku, přidáme ještě ančovičky, které dodají slanému koláči na pikantnosti. Pečeme rychle při nejvyšší teplotě v rozpálené troubě.

Rýžové kuličky
Velikonoce se blíží, tak honem ještě fritovaný moučník z rýže, který se dělá právě o nejvýznamnějších křesťanských svátcích. Kulatozrnná rýže se uvaří v mléce al dente. Stále mícháme, dokud rýže neabsorbuje všechno mléko. Tuto hmotu necháme vystydnout, přidáme do ní velkého panáka rumu a nastrouháme citronovou a pomerančovou kůru. Pak dvě celá vejce, dva žloutky a sníh ze dvou bílků. Lehounce osolíme a přisypeme trochu jedlé sody a hladkou mouku. Z řídkého těsta vytváříme kuličky a fritujeme je ve vyšší vrstvě slunečnicového oleje dozlatova. Hned obalujme v krystalovém nebo krupicovém cukru.

Malí kluci po všech těch dobrotách usnuli na gauči a ti velcí si mohou konečně dát partičku karet s dobrým vínem a zbytkem rýžových kuliček.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).