Její manžel, fotograf Goran Tačevski, mu pomůže s vařením a zavzpomíná na léta ve Francii, kde spolu s Klárou žili. Hříšně dobré čokoládové sufflé připomene Kláře Paříž. Muži si naservírovali krvavý hovězí steak s rukolou a parmazánem a Klára dostane originálního kapra. S Italem v kuchyni se naučíte nové recepty a poznáte zajímavé hosty každou neděli v 18.00 na Primě.
Mušle svatého Jakuba
Nejprve Emanuele přivítá diváky ve své restauraci, kam dorazily čerstvé mušle svatého Jakuba. Ukáže jim, jak nakládat s touto vzácnou surovinou, a poví jim legendu, proč se mušle jmenují po světci. Očištěná srdíčka mušlí nařeže jemně z obou stran na tenkou mřížku, obalí je sušenou panchetou (italská slanina) a vše sepne párátkem. Tento kousek opeče z obou stran na teflonové pánvi na malém množství olivového panenského oleje. Uprostřed zůstane nepropečené masíčko. Italský kuchař podává mušle na hustém květákovém pyré, na jednu porci dává tři kousky. A pro české hospodyňky přináší jednu užitečnou radu. Víte, jak se zbavit pachu z vařeného květáku? Přilijte k zelenině do vody šťávu z půlky citronu. Citron zjemní chuť květáku a odstraní jeho typický nepříjemný zápach.
Fashion kapr s italským designem pro Kláru
Kapr není v Itálii moc známá a populární ryba, jí se jen na severu v okolí řeky Pádu. Emanuele si myslí, že bychom si měli vážit našich ryb, jíst je častěji a naučit se je připravovat pestřeji a zdravěji než jen smažením. Půlku kapra ve formě vykostěného filátka nakrájí na menší podlouhlé porce, které osolí a opeří bílým pepřem. Bílý se hodí na ryby, protože je jemnější. Na pánev si dáme jen trošku olivového oleje a rybu začínáme restovat kůží dolů. Když je kůžička zlatavá, zakapeme porci citronem. Přidáme ještě trochu oleje a bylinky: čerstvý tymián a rozmarýn. Z uvařených brambor si připravíme lehkou přílohu v podobě improvizovaného salátku s rajčátky a kroužky červené cibule. Vše ještě znovu ocitronujeme a zakápneme olejem a redukovanou šťávou z masa na pánvi. A je tu fashion kapr – nový, zajímavý, příjemný, stejně jako svěží jarní móda z Klářina butiku.
Hovězí steak s rukolou a parmazánem pro Gorana
Goran Tačevski miluje krvavé maso a brzy ho dostane. Emanuele připravuje steak ze svíčkové, kterou jen osolí, opepří a opeče ze všech stran na oleji. Může být i z roštěné, pak ale riskujeme, že bude tužší. Maso naporcuje na plátky, uprostřed syrové, a rozprostře je po talíři. V pánvi pak zahřeje další olej s česnekem a rozmarýnem, aby se ovoněl. Když se z něj začne téměř kouřit, je hotový. Připravíme si hoblinky z parmazánu a maso na talíři polijeme horkým olejem – zejména studený syrový střed, který zteplá a malinko dojde. Vše opepříme, posypeme rukolou a naporcovaným sýrem. Je to jednoduché, rychlé a úžasné jídlo nejen pro muže.
Čokoládové sufflé – pozdrav ze sladké Francie
Potřebujeme čokoládu, kakao, rozpuštěné máslo, cukr, mouku a vajíčka. Ve vodní lázni si rozpustíme čokoládu, jak předvede Goran. Dvě vejce rozšleháme s cukrem a postupně zašleháváme rozpuštěné máslo. Přidáme rozpuštěnou čokoládu a mixujeme. Nakonec ještě kakao a mixujeme dál. (V této fázi se ukázalo velmi předvídavé, že si pánové vzali černé košile, protože kakao docela práší a barví.) Výslednou hmotou naplníme cukrářský sáček a do připravených tvořítek, která ještě pro jistotu vyplníme nastříhaným pečicím papírem, vytlačíme obsah sáčku. Krém by měl dosahovat asi jen do dvou třetin tvořítek, protože ještě nabude. V troubě necháme péct asi deset minut – nesmí se z toho stát muffin. Naším cílem bude získat fondant, jehož vnitřek je tekutý. Když čokoládové bábovičky vyklopíme, úžasně voní a báječně chutnají v kombinaci s kopečkem vanilkové zmrzliny.
Sledujte další díl cooking show S Italem v kuchyni již tuto neděli 21. 3. v 18.00 hodin.