Hlavní navigace

S Italem v kuchyni: Nepodceňujte dýně!

[Tisková zpráva] Po dlouhém babím létě se naplno ujal vlády podzim a přinesl svoje barvy, vůně a plody. K tradičním jídlům této nostalgické sezony se řadí zvěřina, oblíbená u nás stejně jako v Emanuelově vlasti. Italský kuchař čeká na svého hosta, moderátora Bořka Slezáčka, který se naplno vrátil do světa muziky. Když si najde čas, dívá se s Manu na fotbal. Hlavně ale rád ochutnává dobroty, které se rodí pod Emanuelovýma šikovnýma rukama.

Sdílet

Slezáček bude nadšený, prý až dostane chlebíčky s pomazánkou z jater, dýňový krém a kance na mléce, bude tady každý víkend, myslí si náš milý Ital. Ale i Eliška se už moc těší na dýňový koláč, na který ji soused pozval. Nastal totiž čas velkých oranžových plodů, symbolu a atrakce blížícího se svátku Halloween, ale také zdroje mnoha zdravých a vynikajících pokrmů, jak se diváci přesvědčí v dalším pokračování cooking show S Italem v kuchyni.

Zvěřina chce čas
Kanec v mléce. Divočinu nejprve zkrotíme v marinádě, kančí maso naložíme na dvanáct až čtyřiadvacet hodin. Maso nakrájené na kostky smícháme v míse s bylinkami, pokrájenou kořenovou zeleninou a řapíkatým celerem, zalijeme vodou a vínem smíchanými půl na půl a uložíme do lednice. Pak maso z marinády vyjmeme a jeho chuť ještě zjemníme mlékem, v němž ho povaříme, dokud se všechno mléko nezredukuje. Teprve pak pokračujeme s další kořenovou zeleninou, kterou necháme zpěnit, přilijeme vývar a maso v něm dusíme přikryté alobalem asi tři čtvrtě hodiny. Tady nemůžeme spěchat a Emanuel využil času k přípravě dalších dobrot pro svého hosta.

Pěna z kuřecích jater je nezvyklý předkrm, který si žádá játra udělaná do růžova, cibulku, bílé víno, ančovičky a kapary. O poslední ingredienci, kterou Emanuele miluje, se dozvíte pár zajímavostí, protože nejsou kapary jako kapary. Ančovičky a vývar z nich mohou dochutit mdlý pokrm, když potřebujeme něco zvýraznit a dodat jídlu chuť moře. Také prý tyto slané chlupaté rybičky v kombinaci s máslem potlačují kinetózu, takže se vřele doporučují před výletem na moře, žaludek pak vydrží všechno. Že by to fungovalo i na silvestra? Vždyť stočená ančovička s kapary uprostřed jsou naše známá očka. Rozmixovaná pomazánka na teplém toastu nevypadá bůhvíjak, ale chutná skvěle a zaručeně vám zvedne náladu.

A na co se těší Emanuelovi hosté už od července? Na dýňový krém s ricottou (italský tvaroh), slaninou, tymiánem a hřiby. Nejlepší jsou samozřejmě ty čerstvé, pokud ještě nějaké houby najdeme. Tahle hustá polévka je hřejivé pohlazení, koncert vůní a chutí, dokonalý životabudič. Vždycky je to prý stejný úspěch, dýňová polévka vyhrává na celé čáře. Povzbuzen polévkou dostal Bořek kance a jako přílohu Emanuelovy brambory gratinované v mléce. Je to velmi delikátní a nepříliš složitá úprava brambor.

Dýňový koláč Emanuelovi připomíná dětství, kdy jezdil s rodiči lyžovat v zimě do Tyrol. Když se vracel do tepla hotelu šťastný a unavený, už nasával vůni dýňového koláče, jehož kořeněné aroma se mísilo s kořením tatínkova svařáku. Eliška se dočkala moučníku, který jí trochu připomínal náš vánoční perník, i horkého čaje. A diváci se mohou těšit na další díl skvělého nedělního podvečerního vaření s Emanuelem a jeho hosty. Sledujte další díl cooking show S Italem v kuchyni již tuto neděli 25. 10. 2009 v 18.00 hodin.