Hlavní navigace

S kůží na trh jde Ladislav Frej ml. v novém Experimentu ČT – sobota 13. 6.

[Tisková zpráva] Lupénka je zdánlivě neškodné onemocnění. Její záludnou část, reakci okolí na nevábně vypadající tělo, si doslova na vlastní kůži zkusí herec Ladislav Frej ml. Sledujte nový Experiment ČT v sobotu 13. června na ČT1 od 17:15 hodin.

Sdílet

Psoriáza neboli lupénka je komplikací pro velké množství lidí kolem nás. Vypadá velmi nevábně a mnozí se proto často potýkají s odmítáním okolí, nechutí se takového člověka dotknout. Sami zažívají pocity méněcennosti, beznaděje z nepříliš úspěšné léčby a ostychu vyjít s odkrytou částí těla pokrytou lupenkou „mezi lidi".

Jak si poradí s touto kožní chorobou v běžném životě herec Ladislav Frej ml. ve dvacátém čtvrtém dílu nového vzdělávacího cyklu ČT Experiment? „Netušil jsem, jak je to nepříjemné. Cítil jsem, že je pohled na mne ostatním nepříjemný. Jsem velice rád, že si nakonec mohu svou uměle vytvořenou lupenku sloupnout," prozrazuje své bezprostřední pocity.

Repríza pořadu: pátek 19. 6. na ČT2 od 09:35 hodin
Více informací: http://www.ces­katelevize.cz/ex­periment

Nový vzdělávací cyklus České televize Experiment se soustředí na existující předsudky a stereotypy vůči „jiným“, snaží se prozkoumat a zaznamenat příčiny těchto přetrvávajících postojů. Často si totiž své vlastní chování vůči těmto lidem ani neuvědomujeme a právě možnost pocítit vše „na vlastní kůži“ nám může otevřít oči. Jde o zahraniční licenci společnosti Distraction. Pořad poprvé vysílala Novozélandská televize (TVNZ), později byl vysílán v několika zemích.

Česká společnost je stále velmi nedůvěřivá, někdy dokonce přímo nepřátelská vůči těm, kteří jsou z nějakého důvodu jiní. Může jít o jinou barvou pleti, o jinou národnost, zdravotní handicap apod. Může ale jít třeba jen o lidi evidentně sociálně slabší, o seniory či lidi obtížně komunikující. Česká populace totiž trpí dosti rozšířenými stereotypy, podle kterých hodnotí svět kolem sebe a neznámé lidi, na které narazí. A pokud se již někdo, kdo je odlišný nebo postižený, setká se vstřícností a ochotou pomoci, tak málokdo z jeho okolí ví, jak se k němu má a může chovat a co dotyčný opravdu potřebuje.