Hlavní navigace

S novým školním rokem opět roste návštěvnost

[Tisková zpráva] S příchodem září se statistiky návštěvnosti internetu po letních poklesech opět vrací do normálních hodnot. Abychom tento sezónní výkyv mohli lépe pozorovat, srovnáme si některé ukazatele v měsících letního čtvrtletí včetně září a to i za minulý rok. Po prázdninách jsou lidé opět v práci a ve škole, na kterých místech se aktuálně připojují k internetu nejvíce, se dočtete dále.

Sdílet

V letošním roce se návštěvnost v letních měsících vyvíjela velmi podobně jako loni (viz graf níže). Po již nízkém počtu uživatelů v červenci (4 289 362) návštěvnost v srpnu ještě mírně poklesla o 0,3 % na 4 278 338 reálných uživatelů. Se začátkem nového školního roku však návštěvnost oproti srpnu narostla o 7,1 % a na měřených serverech tak bylo zaznamenáno na 4 584 127 uživatelů. V loňském roce, kdy byl počet reálných uživatelů v těchto měsících v průměru o cca 5 % nižší, zaznamenal český internet mezi červencem a srpnem pokles o necelé procento ze 4 124 153 na 4 085 677 uživatelů. Září 2007 zaznamenalo nárůst počtu reálných uživatelů o něco slabší, než můžeme pozorovat v letošním roce (5,1 %). Meziročně počet reálných uživatelů dosahuje aktuálně nárůstu 6,8 %.

Graf 1

Průměrně strávený čas návštěvníky na českém internetu se však vyvíjí trochu odlišně než ostatní ukazatele. Prodloužení průměrně stráveného času lze částečně zdůvodnit tím, že se příležitostní návštěvníci přes letní měsíce připojují podstatně méně a zůstávají spíše pravidelní uživatelé.

Inverzně k počtu uživatelů je u průměrně stráveného času (ATS) nejsilnějším měsícem srpen. V minulém roce se ATS mezi červencem a srpnem prodloužil o více než dvě hodiny (11,5 %) na 21 hodin a 16 minut. Následně průměrný čas v září klesl o 1,3 % na 21 hodin. V letošním roce již nebyly nárůsty a poklesy mezi měsíci tak výrazné, měly však podobný průběh. V červenci 2008 strávil český uživatel na internetu v průměru 26 hodin a 1 minutu. Srpen 2008 nezaznamenal tak výrazný skok jako srpen 2007. V posledním měsíci letošních prázdnin prosurfovali uživatelé o 22 minut více než v červenci (celkem 26 hodin a 23 minut) a v září ATS opět pokleslo, letos však mírněji a to o 0,3 % na 26 hodin a 19 minut

Graf 2

Surfujeme hlavně z domova
Počet uživatelů, kteří se na internet připojují z domova, již přesáhl devadesát procent. Oproti loňskému září jejich počet narostl o 7 % na současných 91 %. Pokud nadále poroste vybavenost domácností, můžeme ještě očekávat navýšení internetových uživatelů připojujících se z domova. U dalších míst používání internetu došlo dle deklarovaných odpovědí jen k mírným změnám. Podíl uživatelů využívajících služeb internetových kaváren se od minulého září nezměnil a dosahuje stále 3 %. Nepatrně narostly počty lidí, kteří se na internet připojují u svých známých, rodiny či na jiných místech a to o 1 % ve všech případech (viz graf na další straně).

Graf 3
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).