Hlavní navigace

S přechodem na digitální vysílání váhá 8 % Středočechů

[Tisková zpráva] Podle výzkumu, který realizovala ve středních Čechách Národní koordinační skupina pro digitální vysílání, přešlo měsíc před ukončením zemského analogového televizního vysílání z vysílače Praha – Cukrák na digitální vysílání již 74 % domácností. Dalších 14 % tak učiní do 31. října. Čtyři procenta přecházet nebudou a 8 % domácností zatím s přechodem váhá. „V týdnech zbývajících do ukončení analogového vysílání, ke kterému dojde 31. října, se zaměříme právě na váhající diváky,“ komentoval výsledky národní koordinátor Zdeněk Duspiva.

Sdílet

Informovanost obyvatel o přechodu na digitální vysílání dosáhla podle průzkumu 95 %, 85 % respondentů hodnotí informační kampaň jako dobrou nebo velmi dobrou. Páteří informační kampaně jsou webové stránky www.digitalne.tv a bezplatná infolinka 800 90 60 30.

Ve srovnání s obdobným průzkumem, který byl realizován v Praze před ukončením analogového vysílání z vysílače Praha – Žižkov letos v dubnu, je podíl váhajících výrazně nižší. „Zatímco v Praze měsíc před vypnutím s přechodem váhalo 13 % domácností, v případě vypínání Cukráku je to dokonce jen 8 %,“ připomněl dubnové výsledky tiskový mluvčí projektu digitalizace TV vysílání Rostislav Starý.

Podle aktuálního průzkumu, který byl realizován na reprezentativním vzorku 600 respondentů v období 28. 9. – 4. 10. 2009, hodnotí informační kampaň kladně 85 % respondentů (29 % velmi dobrá, 56 % dobrá), podle 11 % respondentů je úroveň informovanosti nedostatečná. Zemský analogový televizní signál dosud využívá 23 % respondentů. Téměř polovina (45 %) dotázaných Středočechů již sleduje zemské digitální televizní vysílání, 17 % využívá satelitní příjem, 14 % kabelovou TV a 1 % příjem pomocí IPTV. Z diváků, kteří dosud využívají zemské analogové televizní vysílání, jich 56 % plánuje řešit přechod na digitální TV vysílání příjmem zemského digitálního signálu, 25 % respondentů ještě neví, 3 % plánuje pořízení satelitu, 3 % zřízení kabelové TV a 14 % s přechodem vůbec nepočítá.

Ukončení zemského analogového televizního vysílání z vysílače Praha – Cukrák, ke kterému dojde 31. října, znamená definitivní konec zemské analogové televize v Praze a části Středočeského kraje. Informace pro úspěšný přechod na digitální televizní vysílání jsou k dispozici na www.digitalne.tv a bezplatné infolince 800 90 60 30.