Hlavní navigace

S Radiožurnálem po nejkrásnějších hradech a zámcích

[Tisková zpráva] Co mají společného Náchod, Litomyšl, Telč, Dačice, Zvíkov, Javorník-Jánský vrch, Buchlovice, Bouzov a Bezděz? Budou cíli Václava Žmolíka v letním speciálu cestovatelského magazínu Po Česku. Chybět nebude ani soutěž o rodinné vstupné na tyto památkové objekty – to vše každou sobotu a neděli ve 13.10 na Radiožurnálu!

Sdílet

Ve spolupráci s odborníky z Národního památkového ústavu vybral Václav Žmolík devět opravdu výjimečných hradů a zámků a každý víkend o prázdninách pozve posluchače na jeden z nich. Jeho průvodci budou samotní kasteláni, kteří na objektech bydlí často mnoho let a vědí o nich první i poslední.

„První rozhlasové zastavení 3. a 4. července bude patřit Bezdězu, který učaroval i Karlu Hynku Máchovi. Bývá nazýván králem našich hradů a mniši prý zde ukryli poklad. O týden později vyrazíme do Náchoda. Tamější hrad byl v majetku Jiřího z Poděbrad i Albrechta z Valdštejna a později byl přestavěn na zámek, který každého uchvátí cennými interiéry,“ říká Václav Žmolík.

Následovat bude 17. a 18. července Zámek v Telči, který návštěvníci státních památkových objektů v nedávné anketě označili za nejpohádkovější zámek u nás a dále se přesuneme na zámek v Dačicích. Ten není tak známý, zvenčí je ale skvostnou ukázkou empíru a v interiérech nabízí renesanční klenby a barokní nábytek velké hodnoty. Další zastávkou letního speciálu Po Česku bude na přelomu července a srpna Zvíkov, hrad českých králů na soutoku Vltavy s Otavou a poté zámek v Litomyšli, kde se nachází dochované unikátní zámecké divadélko i s kulisami a v nedalekém pivovaru se narodil Bedřich Smetana.

V polovině srpna bude Václav Žmolík natáčet na zámku v moravských Buchlovicích, jednom z nejpůvabnějších barokních sídel u nás, postaveném ve stylu venkovské vily. Pak pojede na hrad Bouzov, který je známý z řady filmů. Málokdo však ví, že pohádkovou hradní podobu dostal až na počátku 20. století. Letní rozhlasové putování po hradech a zámcích uzavře poslední srpnový víkend návštěva zámku Jánský vrch, který byl postaven nad městem Javorník ve Slezsku a kdysi býval sídlem vratislavských biskupů.

Ani v letním speciálu Po Česku nebudou chybět soutěže. Vyhrát můžete turistické průvodce po Čechách, stačí se zúčastnit SMS klání. V telefonické soutěži bude možné vyhrát více cen, a to včetně rodinné vstupenky na každý z památkových objektů.

„Na letní cestování po hradech a zámcích se už moc těším. Určitě si je užiji. A doufám, že naši posluchači také,“ dodává Václav Žmolík, pro kterého je vlastivědný cyklus Po Česku už více než deset let nejen prací, ale i koníčkem. Zároveň věří, že pro spoustu lidí to bude také vítaná inspirace, kam se někdy příště podívat na výlet.

Více naleznete na www.radiozurnal.cz.

Plán vysílání letního speciálu Po Česku 2010:
3. – 4.7. – hrad Bezděz
10. – 11.7. – zámek Náchod
17. – 18.7. – zámek Telč
24. – 25.7. – zámek Dačice
31.7. – 1.8. – hrad Zvíkov
7. – 8. 8. – zámek Litomyšl
14. – 15. 8. – zámek Buchlovice
21. – 22. 8. – hrad Bouzov
28. – 29. 8. – zámek Javorník – Jánský vrch

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).