Hlavní navigace

Šakalí léta ve 20 filmových sezónách v České televizi

[Tisková zpráva] S novým kamarádem vtrhne do života dejvické party rokenrol. Muzikálová komedie Šakalí léta režiséra J. Hřebejka v hlavní roli s M. Dejdarem v úterý 25. 1. v projektu 20 filmových sezón v České televizi. Filmový večer zahájí ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 1993.

Sdílet

20 filmových sezón v České televizi – historicky první ucelené ohlédnutí za dějinami českého hraného celovečerního filmu po sametové revoluci. Jádrem projektu je cyklus dvaceti padesátiminutových dokumentů s názvem Rozmarná léta českého filmu, které pro ČT připravuje v produkci Vachler Art Company režisér Petr Vachler. Jde o jakousi filmovou kronikou, která mapuje nejzásadnější události, historické milníky a tvůrčí počiny v domácím filmovém světě posledního dvacetiletí. Úterý 25. ledna odhalí tajemství roku 1993: Jak se dostal Martin Dejdar k roli v Šakalích létech? Jak to, že na Kanárských ostrovech místo televizní estrády vznikla hvězdně obsazená crazy komedie? Proč je tak těžké zpívat na playback Ivana Hlase? Na koho vzpomíná Lucie Zedníčková se slzami v očích? Proč se Nahota na prodej nedočkala volného pokračování? Který režisér si vybíral herce do svého filmu podle délky jazyka? Čím to že se nepovedla upírská svatba Ivety Bartošové? Kdy na filmaře poprvé zařval Český lev?

Na dokument naváží Šakalí léta, debut režiséra Jana Hřebejka. Film vznikl na námět povídky Petra Šabacha a je situován do „maloměstských“ Dejvic konce 50. let, poklidně žijících ve stínu rudé hvězdy hotelu Internacional. Do světa rodičů, přemáhajících tíhu doby všedními starostmi, a jejich ratolestí, jejichž tušení „světa venku" podporuje exotický obsah popelnic zmíněného hotelu, vtrhne jednoho dne mladík Bejby. Výstředně oblečený, nevinný pra-chuligán svou vášní pro rokenrolové rytmy způsobí pozdvižení. Mládež je nadšena a rodiče si zoufají. I když svérázný prorok je nakonec zničen, pro generaci kluků znamená jeho zjevení klíčový obrat v jejich životě. Jan Hřebejk svou výpověď o 50. letech spojuje s výraznou videoklipovou stylizací: „Hudební film přece nemůže věrně reflektovat padesátá léta. Kritici mi připomínali, že tehdy existovaly kriminály plné nevinných lidí a já se nestačil divit: Copak to nevím? Vždyť i můj táta byl tenkrát zavřený. Pokud ale dělám hudební film, měl bych se držet pravidel žánru, takže jaképak lakování narůžovo?“ Hrají: J. Špalek, M. Dejdar, J. Abrhám, S. Tománková, J. Asterová, J. Ornest, J. Semotán, A. Kreuzmannová, P. Janoušek, S. Rašilov a další. Scénář P. Jarchovský a J. Hřebejk. Hudba I. Hlas. Kamera J. Malíř. Film získal Českého lva 1993 za nejlepší film, režii, hudbu (Ivan Hlas) a mužský herecký výkon (Josef Abrhám) a Cenu časopisu Cinema.

Webový speciál www.ceskatele­vize.cz/20filo­vychsezon je průběžně aktualizován. Každé úterý se zde rozjíždí nová soutěž o atraktivní ceny. Zájemci tu naleznou přehled filmů včetně anotací, rozhovory s tvůrci, dobové recenze, upoutávky, odvysílané díly cyklu dokumentů Rozmarná léta českého filmu a další zajímavosti týkající se projektu.