Hlavní navigace

Sama proti osudu – Jelizaveta Kutlvašrová v cyklu Neznámí hrdinové

[Tisková zpráva] Jelizaveta Kutlvašrová byla manželkou československého generála odsouzeného po únorovém komunistickém převratu ve vykonstruovaném politickém procesu na doživotí. Generálu Karlu Kutlvašrovi pomáhala dlouhá léta překonávat nepřízeň osudu a po jeho smrti bojovala za jeho soudní rehabilitaci. Vypráví o ní nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 28. 6. na ČT2 od 20:55 hodin.

Sdílet

Jelizaveta Kutlvašrová (1899–1980) se s manželem-legionářem Karlem Kutlvašrem (1895–1961) seznámila během 1. světové války v Rusku, kde se vyznamenal v bojích proti německým a rakousko-uherským jednotkám. Do vlasti se vrátil v roce 1920 a záhy se oženil s Jelizavetou, která za ním přicestovala lodí. Karel Kutlvašr se stal ve 33 letech nejmladším československým generálem. Počátek 2. světové války je zastihl v Hradci Králové, ale ve čtyřicátých letech už bydleli v Praze a Karel se zapojil do odboje v rámci organizace Obrana národa. Od podzimu 1944 se podílel na přípravě Pražského povstání a od 5. května 1945 se stal jeho vojenským velitelem. Vůdčí vojenské postavy povstání jako Jaromír Nechanský nebo Karel Kutlvašr však po válce upadly v nemilost a po komunistickém mocenském převratu se nátlak na ně ještě vystupňoval.

Komunistické bezpečnostní složky zapojily Karla Kutlvašra pomocí zdařilé provokace do činnosti „odbojové“ organizace, kterou ve skutečnosti sledovaly a kontrolovaly. Ve vykonstruovaném procesu byl pak odsouzen na doživotí. Manželka usilovala o jeho předčasné propuštění, ale sama se životem těžce protloukala. V roce 1960 po amnestii se jí muž vrátil domů, ale už v následujícím roce umírá. Jelizaveta Kutlvašrová usilovala do roku 1968 o obnovu procesu, aby očistila jeho jméno a dosáhla osvobozujícího rozsudku.

„Paní Jelizaveta byla pro mě doslova zjevením. S manželem prožívala dobré i zlé a po jeho odsouzení spadla na samé společenské dno. Bez manžela a bez prostředků nemohla dlouho sehnat zaměstnání a nakonec mohla pracovat jen s lopatou. Přes všechna protivenství si však novou vlast zamilovala, jak o tom svědčí její knihy a básně,“ dodává režisér Zdeněk Všelicha. Scénář Hana Všelichová, dramaturg Jiří Sirotek, kamera František Okrouhlík, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk.

Repríza dokumentu Sama proti osudu na ČT2: 2. 7. od 10:00, na ČT24: 4. 7. od 7:32, 22:30, po půlnoci od 05:17, 5. 7. od 07:31, 6. 7. od 16:30 hod.

Více informací: www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).