Hlavní navigace

Sama v temnotách – Irena Vlachová - Šimonová v cyklu Neznámí hrdinové – 17. 1.

[Tisková zpráva] Teprve devatenáctiletou Irenu Vlachovou zatkla rok po komunistickém převratu při pokusu o přechod státní hranice Státní bezpečnost. Byla odsouzena na 25 let do těžkého žaláře. Vypráví o ní nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 17. 1. na ČT2 od 21:10 hodin.

Sdílet

Teprve devatenáctiletá Irena Vlachová se v roce 1949 pokusila přejít státní hranici. Převaděč si vzal peníze, potom jí naznačil směr cesty k hranicím a nechal ji v noci uprostřed šumavských lesů osamocenou. Vracela se, ale ještě ve vlaku ji zatkla Státní bezpečnost. Komunistická tajná policie hledala co nejvíce důkazů o její protistátní činnosti. Nakonec kompromitující materiály získala.

Irena Vlachová totiž posílala v roce 1948 anonymní varování advokátům, které si vybrala StB jako své budoucí oběti. K seznamu režimu nepohodlných právníků se dostala přes svou kamarádku, která pracovala v justici. Při výsleších ji vyšetřovatelé bili, až omdlévala. Následoval soud na Pankráci, který ji odsoudil za velezradu na dvacet pět let těžkého žaláře. „Irena Vlachová strávila léta mladosti v nelidských podmínkách kriminálu padesátých let jen proto, že se snažila pomáhat ohroženým lidem a později se i ona sama rozhodla opustit totalitní stát. Když jí odsoudili do mnohaletého žaláře, bylo jí teprve devatenáct. Její osud je příkladem tisíců lidí postižených v padesátých letech,“ říká režisérka Alena Hynková.

Scénář Jan Šafr, režie Alena Hynková, dramaturg Aleš V. Poledne, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky a vedoucím projektu je Čestmír Franěk.

Repríza dokumentu Sama v temnotách na ČT2 20. 1. v 01:50 (po půlnoci) a na ČT24 22. 1. v 03:56 (po půlnoci)

www.ceskatele­vize.cz/program