Hlavní navigace

Sanitka zasahuje od 23. března na ČT1

[Tisková zpráva] Jeden z nejpopulárnějších českých seriálů se vrací na obrazovky České televize. Od 23. 3. 2011 sledujte osudy doktora Jandery a jeho kolegů z pražské záchranky vždy od pondělí do čtvrtku v 17:45 hodin na ČT1.

Sdílet

Legendární seriál z prostředí pražské záchranné služby vypráví o jejím rozvoji v letech 1956 až 1975. Děj je úzce provázán s osobními a profesními osudy lidí, kteří se zprvu opomíjenou lékařskou profesí spojili své životy. Přibližuje každodenní, mnohdy nerovný boj zdravotníků o „Můj čas“, ale i závažná životní rozhodnutí jednotlivých postav. Jednička nabídne divákům Sanitku od pondělí do čtvrtku v 17:45 hodin na ČT1, a to od 23. března.

Legendární Sanitku natočil Jiří Hubač jako svůj druhý seriál a zapsal se jím navždy do historie seriálové tvorby Československé televize. Každý z jedenácti dílů se odehrává na popředí nové události – dopravní nehody, krvavého konfliktu či letecké katastrofy, v jejímž průběhu se spolu s většinou stálými protagonisty zdravotnického týmu objevují před kamerami i zcela nové figury.

Osmdesát procent záběrů Sanitky vznikalo v reálech, natáčelo se klasickou filmovou technologií po dobu téměř tří let. Poprvé byl seriál uveden v listopadu 1984, celkem se v něm objevuje na 250 postav. Scénář: Jiří Hubač ve spolupráci s Jindřichem Fairaizlem (ten byl ovšem v té době „na indexu“, a tak se jeho jméno objevilo na titulcích až po roce 1989). Režie: Jiří Adamec. Hrají: Jaromír Hanzlík (doktor Vojtěch Jandera), Ivana Andrlová (Alžběta, Jaroslavova přítelkyně), Tomáš Juřička (Jaroslav Jandera), Zlata Adamovská (Eliška Šimáčková), Jiří Bartoška (doktor Skalka), Eva Hudečková (doktorka Eva Dolejšová), Tomáš Juřička (Jaroslav Jandera), Michaela Koliandrová (paní Vaňková), Petr Nárožný (garážmistr Pudil), Zdeněk Ornest (docent Houdek), Josef Vinklář (ředitel záchranné stanice), Pavel Zedníček (sanitář Fanda), Bohumila Dolejšová (zdravotní sestřička Lenka), Zdeněk Dušek (sanitář) a další.

Seriál Sanitka obohatil také repertoár československé populární hudby. Nezapomenutelnou ústřední píseň Můj čas složili Petr a Pavel Orm, text Zdeňka Borovce nazpívali Hana Zagorová, Stanislav Hložek a Petr Kotvald.