Hlavní navigace

SAS FORUM Praha 2011 nabídne zajímavou diskusi s českými ekonomickými špičkami. Kde hledat cestu k růstu?

[Tisková zpráva] Praha (1. února 2011) – Konference SAS FORUM Praha 2011, která se bude konat ve středu 16. února 2011 v Hotelu Carlo Boscolo na Praze 1, nabídne zajímavou diskusi s českými ekonomickými špičkami. Kde hledat cestu k růstu v pokrizové době? Je jednou z cest i detekce a prevence podvodů? Nebo bude „stačit“ růst prostřednictvím inovací? A co si o cestách k růstu myslí čeští manažeři?

Sdílet

Diskutovat bude šestice známých českých osobností: Zdeněk Tůma, bývalý guvernér ČNB, Tomáš Sedláček, hlavní makroekonomický stratég ČSOB, Jakub Strnad, generální ředitel pojišťovny Allianz, Jiří Škorvaga, náměstek České spořitelny, David Ondráčka, ředitel Transparency International a Ondřej Tomas, generální ředitel GfK, který představí výsledky exkluzivního průzkumu o tom, co si o cestách k růstu myslí čeští manažeři. 

Miliarda sem, miliarda tam

Chceme-li se dotknout i tématu podvodů, tak například v oblasti pojišťovnictví jsou takřka evergreenem. Ze světových statistik vyplývá, že mezi podvody patří zhruba každý sedmý případ, který klient pojišťovnám ohlásí. Pojišťovny v České republice vyplatí podle odhadů podvodníkům každý rok neoprávněně až jedenáct miliard korun. Počet pojistných podvodů každoročně stoupá a jsou rafinovanější. S nasazením specializovaných řešení v oblasti informačních technologií ale mají pojišťovny daleko větší úspěšnost při jejich odhalování. Jen v roce 2009 pojišťovny na českém trhu odhalily, i díky informačním technologiím, pojistné podvody za více než půl miliardy korun.

Další obrovskou příležitostí  pro podvodné chování je oblast maloobchodu, kde zhruba 1 – 2 % z obratu charakterizuje každoroční ztráty maloobchodníků způsobené podvodným chováním – nejčastěji krádežemi na straně zákazníků i samotných zaměstnanců.  I zde může nasazení specializovaných řešení přinést výrazné snížení ztrát a naopak pozitivní růst obratu. 

Najde cestu k růstu i státní  sektor?

V diskusi, kterou povede zkušený moderátor Martin Veselovský, budou účastníci také hledat odpověď na to, zda a s jakými úspěchy lze zkušenosti z praxe soukromých firem využít ve státním sektoru, kde jsou částky za podvody, nehospodárné a nečestné aktivity jen velmi obtížně vyčíslitelné. Přitom je detekce a prevence takových aktivit pro budoucí fungování nejen soukromého, ale i veřejného sektoru naprosto klíčová. Proč vlastně velké firmy a státní sektor lákají k podvodnému jednání? Částečně za to může skutečnost, že zpronevěra vytváří dojem, že se jedná o zločin „bez oběti“, pokud je namířený proti velké organizaci, a speciálně pak proti státu. Spíše to však má co dělat s pocitem nízkého rizika a vysokého výnosu.  Detekce a prevence podvodů jsou jen jednou z cest, jak snižovat ztráty a dlouhodobě směřovat růstu. Další významnou cestou k růstu jsou především inovace, které jsou hlavním hnacím motorem v každém odvětví. Tady ale cesty určitě nekončí. Šestice špičkových manažerů a ekonomů v diskusi na konferenci SAS Forum představí další cesty, po kterých se lze do budoucnosti vydat.   

Konference SAS Forum Praha 2011 se koná ve středu 16. února 2011.