Hlavní navigace

Saské vysílače nás už neruší

[Tisková zpráva] (Praha, 17. srpna 2007) – V průběhu včerejšího dne přeladili technici Radiokomunikací a.s. zarušené frekvence na Sokolovsku. Skončila tak první fáze přelaďování zarušených kmitočtů po té, kdy byly na počátku týdne vyřešeny problémy v oblasti Aše a Šluknovského výběžku. V období od 2. do 16. srpna Radiokomunikace přeladily celkem šest vysílačů a změnily primární signál u tří převaděčů. Tím byl v oblastech postižených rušením pěti silných pozemních digitálních vysílačů z Německa obnoven příjem ČT 1 a Novy u několika stovek domácností.

Sdílet

„První fáze přelaďování dopadla dobře. V posledních několika dnech jsme nezaregistrovali již žádnou stížnost na rušený příjem,“ řekl dnes Ing. Martin Roztočil, ředitel úseku vysílacích služeb RADIOKOMUNIKACE a.s.

Při přelaďování vycházely Radiokomunikace z informací shromážděných během společného měření s ČTÚ. Po vyhodnocení naměřených výsledků se do terénu vydali technici a začali problémy řešit přímo v zarušených oblastech. „Měli jsme vypracované matematické modely dopadu německého vysílání na naše území, ale v některých oblastech se rušení vůbec neprokázalo. V budoucnu se dají očekávat další problémy v souvislosti s pokračováním digitalizace u našich sousedů. V současné době se to týká pouze příhraničí Německa, v budoucnu to ale budou oblasti sousedící i s dalšími státy. Jsme však přesvědčeni, že případné další potíže zvládneme vyřešit obdobně rychle,“ dodal Roztočil.

Informace o případných dalších zarušených frekvencích včetně harmonogramu a způsobu náhrady vysílaných kmitočtů, jsou dostupné na stránkách www.radiokomu­nikace.cz v sekci Vysílání, Podpora.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).