Hlavní navigace

Sci-fi klasika Hvězdná pěchota 16. 7. na ČT1 a ČT HD

[Tisková zpráva] Česká televize uvede kultovní film Hvězdná pěchota režiséra Paula Verhoevena, volně inspirovaný románem klasika sci-fi literatury Roberta A. Heinleina. V sobotu 16. 7. od 22:05 hodin na ČT1, na ČT HD ve vysokém rozlišení

Sdílet

Holandský režisér Paul Verhoeven se v Hollywoodu etabloval snímkem RoboCop (1987) a natočil také slavný Total Recall (1990) s Arnoldem Schwarzeneggerem. Hvězdná pěchota (1997), jeho další počin, líčí válečný konflikt v nedaleké budoucnosti. Celosvětová militaristická Federace, která vznikla na troskách krachujících národních demokratických systémů, vede galaktickou válku s mimozemským hmyzím druhem Arachnidů. Hlavní hrdina Johny pochází z bohaté rodiny a zdánlivě jej nic netrápí. Něco však přece. Bláznivě se totiž zamiluje do spolužačky Carmen, která se rozhodne vstoupit do řad federálního vesmírného letectva. Johny se s koncem milostného vztahu nechce smířit a přes odpor rodičů rovněž zamíří do armády. Jeho schopnosti však nejsou nijak výjimečné, takže se nedostane k letectvu a musí vzít zavděk hvězdnou pěchotou…

Relativně jednoduchou zápletku bohatě posilují filmové triky, které Verhoevenovi dovolily rozpoutat vizuální smršť vtahující diváka do bojové vřavy. Brouci ze vzdálené planety Klendathu bojující proti Federaci jsou velcí jako dům, nadaní obrovskou silou a odolností, obdaření nebezpečnými končetinami a někteří dokonce dští oheň. Proti hrůzostrašnému hmyzu stojí mobilní pěchota Federální služby.

Hvězdnou pěchotu divákům nabídne ČT1 v sobotu 16. července od 22:05 hodin. V tuto dobu bude možné sledovat film ve vysokém rozlišení v distribuci ČT HD (podrobnosti o příjmu ČT HD na www.digict.cz v rubrice ČT HD: Česká televize ve vysokém rozlišení).

Snímek v sobě nese základní znaky počítačové hry a řídí se spíš zavedenými žánrovými pravidly válečného filmu než sci-fi. Příběh je parodicky rámován propagandistickými televizními šoty, upomínajícími na své předchůdce z doby druhé světové války, a jeho výtvarná stylizace je podřízena krajně pravicovému náhledu na svět (vesmír). V hlavních úlohách nadšených rekrutů se objevují tehdy neokoukané tváře Casper Van Dien (jeden z představitelů Tarzana), Dina Meyerová a Denise Richardsová. Největšími hvězdami snímku jsou však specialisté na vizuální efekty.

www.ceskatele­vize.cz/program