Hlavní navigace

Sdružení CESNET dnes navštívil Vint Cerf

[Tisková zpráva] 22. 9. 2008 Praha / Akademické sdružení CESNET dnes navštívil jeden ze zakladatelů Internetu, viceprezident a Chief Internet Evangelist společnosti Google Vint Cerf. V pražském sídle sdružení se setkal s jeho ředitelem Janem Gruntorádem, s výkonným ředitelem sdružení CZ.NIC Ondřejem Filipem a ředitelem sdružení NIX.CZ Tomášem Maršálkem.

Sdílet

Vint Cerf byl na začátku sedmdesátých let minulého století jednou z vůdčích postav týmu, který vyvinul protokol TCP/IP, který tvoří technologický základ sítě Internet. Určuje totiž formát a způsob, jakým data počítačovou sítí putují. Zásadní výhodou protokolu TCP/IP je vysoká efektivnost přenosu dat a také jeho odolnost proti vzniku chyb během jejich cesty. Probíhající návštěvu Prahy Vint Cerf podnikl u příležitosti druhého výročí otevření pražské pobočky Googlu.

Ke sdružení CESNET váže Vinta Cerfa vedle profesionálního zájmu také skutečnost, že se s ředitelem sdružení Janem Gruntorádem setkal na začátku devadesátých let během jeho studijního pobytu ve Spojených státech a osobně ho seznamoval s plány dalšího rozvoje Internetu.

Sdružení CESNET bylo založeno vysokými školami a Akademií věd ČR. V současnosti je financováno především z prostředků vládní Rady pro výzkum a vývoj a z prostředků svých členů. Sdružení se zabývá výzkumem a vývojem informačních a komunikačních technologií, buduje a rozvíjí národní gigabitovou optickou síť CESNET2 určenou pro výzkum a vzdělávání. Díky výzkumným aktivitám a dosaženým výsledkům sdružení CESNET reprezentuje Českou republiku v projektu budování panevropské sítě GÉANT2 a v dalších mezinárodních projektech. (Více na www.cesnet.cz)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).