Hlavní navigace

Sdružení CESNET se jako první připojilo k NIX.CZ protokolem IPv6

[Tisková zpráva]

Sdílet

Sdružení CESNET se jako první připojilo k NIX.CZ protokolem IPv6

Jako vůbec první poskytovatel Internetu v České republice se sdružení CESNET připojilo nativní cestou k propojovací IPv6 infrastruktuře uzlů NIX.CZ, když zrealizovalo nativní IPv6 propojení se sítěmi Tiscali a IPEX. Sdružení CESNET tak jako první v ČR disponuje nativním propojením do zahraničí (okruh o kapacitě 155 Mb/s k síti 6NET) i nativním připojením do NIXu (okruh o kapacitě 1 Gb/s sdílený s IPv4).

Přímé připojení protokolem IPv6 do sítě projektu 6NETzprovoznil CESNET ve spolupráci se zahraničními partnery už začátkem února. Je zajištěno pomocí datového okruhu Praha – Frankfurt nad Mohanem o kapacitě 155 Mbit/s. Jedná se o vůbec první mezinárodní okruh v České republice realizovaný na bázi protokolu IP verze 6. Všechny dosavadní okruhy IPv6 pouze využívaly různé formy tunelování protokolu IPv6 uvnitř protokolu IPv4.

6NET je projektem 5. rámcového programu Evropské unie. Jeho cílem je vybudování celoevropské sítě založené výhradně na novém protokolu IPv6. Ten by měl během několika let na Internetu nahradit v současnosti využívaný komunikační protokol IP. Cílem tvůrců IPv6 bylo vyřešit hlavní nevýhody jeho předchůdce. Těmi jsou například malý adresní prostor, z něhož vyplývá nedostatek adres, a špatná podpora QoS (kvality služeb).

Sdružení CESNET bylo založeno vysokými školami a Akademií věd ČR za účelem provozování národní sítě pro vědu a výzkum. Je financováno z prostředků Rady vlády pro vědu a výzkum a svých členů. Sdružení je řešitelem výzkumného záměru Vysokorychlostní síť národního výzkumu a její nové aplikace. V současné době provozuje gigabitovou síť CESNET2. Právě díky této pozici a dalším aktivitám ve výzkumu v oblasti telekomunikačních a internetových technologií je sdružení CESNET zástupcem České republiky v projektu GÉANT, na jehož realizaci se aktivně podílí. (Více na www.cesnet.cz)

Další informace poskytne:
Ing. Lenka Pražáková, CESNET, z. s. p. o.
Zikova 4, 160 00 Praha 6
tel.: 02/24 35 36 43
fax: 02/24 31 61 06
e-mail: Lenka.Prazakova@cesnet.cz
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).