Hlavní navigace

Sdružení CZ.NIC představí systém ENUM na konferenci IP Telephony Workshop

[Tisková zpráva] Praha, Česká republika – 9. listopadu 2006 – Sdružení CZ.NIC, správce národní domény CZ, využije konferenci IP Telephony Workshop k prezentaci technologie ENUM. Konference IP Telephony Workshop se koná ve dnech 21. a 22. listopadu v pražském hotelu Olympik Tristar, přednáškou nazvanou „ENUM – nová dimenze telefonování“ bude zahájen druhý den konference. Konferenci IP Telephony Workshop je možné navštívit zdarma, stačí se zaregistrovat na webu http://www.iptw.cz.

Sdílet

V prezentaci Pavla Tůmy, manažera projektu ENUM ve sdružení CZ.NIC, bude popsán princip fungování systému ENUM, jeho výhody pro různé skupiny uživatelů a první zkušenosti z testovacího provozu systému ENUM v České republice. Část přednášky bude věnována rovněž popisu technologie Infrastructure ENUM, určené k propojování sítí telekomunikačních operátorů. Infrastructure ENUM nabízí telekomunikačním operátorům propojení prostřednictvím IP sítě, bez ohledu na to, zda-li jejich zákazníci využívají IP telefonii (VoIP).

„Sdružení CZ.NIC uvedlo systém ENUM v nedávně době do testovacího provozu a nabídlo jej k využití českým uživatelům,“ říká Pavel Tůma, manažer projektu ENUM ve sdružení CZ.NIC. „Narůstající počet registrátorů i telekomunikačních operátorů, kteří se do projektu ENUM zapojují, naznačuje slibnou budoucnost technologie ENUM v České republice.“

Systém ENUM využívá výhod běžné i IP telefonie, umožňuje uživatelům pevného i mobilního telefonního čísla zaregistrovat si k tomuto číslu speciální ENUM doménu s informací, jak se na toto číslo dovolat po internetu. Na čísla s ENUM doménou je pak možné volat zdarma bez ohledu na to, v síti jakého telekomunikačního operátora se číslo nachází (včetně zahraničních sítí). Systém ENUM již funguje v několika sousedních státech (např. Německo a Rakousko), v České republice pověřilo Ministerstvo informatiky jeho zavedením a správou sdružení CZ.NIC. Více se o systému ENUM dozvíte na webu http://enum.nic.cz.