Hlavní navigace

Sdružení CZ.NIC spouští ENUM do plného provozu

[Tisková zpráva] Praha, Česká republika – 22. ledna 2007 – Sdružení CZ.NIC, správce národní domény CZ, převedlo dnes ve 14.00 systém ENUM do plného komerčního provozu. Česká republika se tím zařadila mezi několik předních zemí světa, které systém ENUM komerčně provozují. Telekomunikační operátoři, firmy i domácí uživatelé mohou nyní plně využít všech výhod telefonování po internetu.

Sdílet

Systém ENUM je v České republice funkční od 20. září 2006, během testovacího provozu si uživatelé zaregistrovali přes 2 100 domén ENUM, které reprezentují více než 535 tisíc telefonních čísel. Systém ENUM využívá v současné době z evropských zemí také Rakousko, Německo, Polsko, Finsko, Rumunsko a Švýcarsko, testovací provoz běží v několika dalších státech. Národní doména ENUM je delegována prakticky ve všech evropských zemích.

„Registrační systém se během testovacího provozu osvědčil, nezaznamenali jsme žádné komplikace,“ řekl Ondřej Filip, ředitel sdružení CZ.NIC. „Smyslem testovacího provozu bylo ověření funkčnosti registračního systému pro domény ENUM a odladění procesu registrací. Naše očekávání bylo bezezbytku splněno, a proto můžeme podle plánu přejít do plného komerčního provozu systému ENUM.“

Během testovacího provozu byla doplněna a upřesněna pravidla pro registraci domén ENUM, vylepšena infrastruktura registru v zájmu jeho vyšší dostupnosti a spolehlivosti a zjednodušil se proces změny registrátora domén ENUM.

ENUM a telekomunikační operátoři
Pro další rozvoj systému ENUM je důležité jeho přijetí telekomunikačními operátory, přinejmenším ve formě nastavení ústředen tak, aby se při spojování hovorů dotazovaly do databáze na ENUM domény příslušející volaným telefonním číslům. Prvním českým telekomunikačním operátorem, který využívá systém ENUM, je od počátku roku 2007 společnost IPEX, která rovněž zaregistrovala domény ENUM všem svým zákazníkům.

„Podpora systému ENUM telekomunikačními operátory se může stát jejich hlavní výhodou ve vysoce konkurenčním prostředí,“ dodává Pavel Tůma. „Začít směrovat hovory pomocí systému ENUM je přitom velmi snadné a ve většině případů to ani nepředstavuje žádné významné náklady na úpravu ústředen ani dalších systémů.“

Cena registrace domén ENUM
Registrace domén ENUM byla v rámci testovacího provozu zdarma, v současné době je velkoobchodní cena roční registrace domény 1 Kč bez DPH. Domény ENUM nyní registruje v ČR 9 registrátorů, jejich seznam najdete na adrese http://enum.nic.cz.