Hlavní navigace

SearchWiki: Převezměte kontrolu nad výsledky vyhledávání

[Tisková zpráva] Google představuje nový nástroj SearchWiki (Wiki vyhledávání) pro vlastní uspořádání automatických výsledků a pro jejich sdílení s ostatními na principu formátu Wiki. Samotní uživatelé si tak vyhledávání "šijí na míru" a společně přispívají k ještě relevantnějším výsledkům hledání na Googlu. Na tuto zcela novou funkci vyhledávání, která je zatím přístupná globálně v angličtině, se mohou v blízké době těšit i čeští uživatelé preferující český jazyk.

Sdílet

Výsledky vyhledávání si v SearchWiki můžete nově upravit podle vlastní chuti, výsledky totiž lze:

  • překlasifikovávat (měnit pořadí),
  • mazat, pokud vás nezajímají,
  • přidávat vlastní,
  • komentovat, nebo se podívat, jak daný výsledek upravovali další uživatelé.

„Vždy jsme říkali, že nejlepší vyhledávač je takový, který chápe, co chce individuální uživatel,“ říká Juergen Galler, ředitel pro Product Management ve společnosti Google. „SearchWiki to uvádí v praxi: jde o podstatně vyšší míru personalizace vyhledávání, než jakou jsme kdy zavedli. A zavedli jsme ji proto, že lidé sami nejlépe vědí, co chtějí vyhledat.“

Tento nástroj poskytne uživateli podstatně vyšší kontrolu nad zobrazovanými výsledky vyhledávání. Pokud máte dojem, že nízko hodnocená stránka je podstatně užitečnější, než napovídá její klasifikace, můžete jeho hodnocení zvýšit. Kdykoli zadáte do vyhledávače Google stejný dotaz znovu (a budete přihlášeni ke svému účtu Google), uvidíte své úpravy. Provedené změny se týkají pouze výsledků ve vašem vyhledávání, budou ale zároveň k dispozici na veřejné stránce s komentáři, kde se můžete podívat, jaký názor na ně mají ostatní uživatelé internetu. Jak na to?

Situace I.: Dáváte přednost konkrétnímu výsledku vyhledávání?

Kliknutím na jej přetáhnete nahoru a tento výsledek se při každém dalším vyhledávání zobrazí jako první. K němu bude přiřazena značka , takže jej snadno poznáte.

Situace II.: Nelíbí se vám nějaký z výsledků?

Kliknutím na výsledek vymažete a i při příštím vyhledávání zůstane skrytý.

Situace III.: Znáte lepší stránku?

Na dolním okraji stránky s výsledky klikněte na „Přidat výsledek“ a zadejte adresu stránky, kterou považujete za relevantní pro daný dotaz. Tato stránka se zobrazí jako první a bude mít značku

Situace IV.: Chcete výsledek komentovat?

Kliknutím na se otevře okénko, kde můžete připojit svůj komentář i pro budoucí potřebu. Je to skvělý způsob, jak si zapsat poznámky či postřehy k určité stránce. Komentáře jsou veřejné, takže je můžete sdílet s ostatními uživateli a číst, co si o stejných výsledcích myslí ostatní.

Pokud si chcete SearchWiki vyzkoušet, jednoduše se přihlašte do svého Gmailového účtu na stránce vyhledávače, nastavte si jako výchozí jazyk angličtinu a zadejte dotaz do vyhledávacího řádku. Pokud si chcete založit nový účet, klikněte na domovské stránce Google na tlačítko „Přihlásit“ a zaregistrujte se.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).