Hlavní navigace

Sedmnáctý listopad na TV Nova

[Tisková zpráva] Sváteční programovou nabídku připravila televize Nova k 20. výročí sametové revoluce. Ústřední osobnost událostí, které umožnily návrat demokracie do České republiky, připomenou dva úspěšné dokumentární projekty Občan Havel a Občan Havel přikuluje. V dalších pořadech se vrátíme do dob minulých vzpomínkovými „speciály“.

Sdílet

Praha 13. listopadu 2009 – Přední osobnost sametové revoluce, světoznámého českého disidenta a exprezidenta Václava Havla, nám připomenou dva dokumenty. Reprízu unikátního snímku Občan Havel, který nabízí jedinečný pohled na jednoho z nejvýznamnějších politiků novodobých dějin, vysílá TV Nova v neděli 15. listopadu 2009 od 14.30 hodin. Scenárista, kameraman a režisér Pavel Koutecký začal sledovat Václava Havla s kamerou v roce 1992 a ve sběru materiálu pokračoval déle než třináct let. Po jeho tragické smrti v roce 2006 film dokončil jeho kolega Miroslav Janek. Film, jehož hlavním partnerem byla televize Nova, měl slavnostní premiéru 30. ledna 2008 v pražském Slovanském domě a kromě řady domácích i zahraničních ocenění se stal i třetím nejúspěšnějším filmem roku 2008 a získal historicky prvního Českého lva za dokument.

Večer 17. listopadu 2009 odvysílá Nova televizní premiéru dalšího unikátního dokumentu o životě prvního českého polistopadového prezidenta Občan Havel přikuluje, na jehož vzniku se podílela jako koproducent. Snímek režisérů Jana a Adama Nováků s podtitulem Akční film o lásce k pivu se zaměřuje na období Havlova života, v němž se zrodila jeho slavná divadelní hra Audience. Film uvádí její část ve formě archivní koláže, sestříhané z fotografií, zvukových i obrazových nahrávek z představení po celém světě. Natáčel se v trutnovském pivovaru Krakonoš, v němž Václav Havel jako disident v roce 1974 tři měsíce koulel sudy, a pak obsluhoval filtrační stroj.

Významnému výročí bude v pondělí 16. listopadu 2009 věnován i „speciál“ Snídaně s Novou, vysílaný z retro studia ve stylu konce 90. let. V dobových kostýmech budou oblečeni i moderátoři Marta Ondráčková a Pavel Svoboda. Prvním hostem bude tentokrát Pavel Žáček, ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů, který se kdysi podílel na vzniku Občanského fóra. Zavzpomíná na dvacet let staré události listopadu 1989, kdy stál jako student žurnalistiky u zrodu protestního prohlášení a okupační stávky, která se stala jednou z částí procesu listopadových změn. Zástupce Policie ČR připomene fakta, která byla tehdy známa o připravovaných demonstracích i o možnostech jejich narušení radikály. Srovnáme, jak se žilo před 20 lety a dnes.

Dobové budou i Rady ptáka Loskutáka, které vysílá Nova v neděli 15. listopadu 2009 od 18.05 hodin. Sourozenci Gondíkovi v autentických kostýmech vyrazí favoritem na reportáže, jejichž témata budou rovněž „stylová“. Dozvíme se, zda do dnešních dob přežil umakart, jak vypadal chov králíků na české vesnici před dvaceti lety, jak se batikovalo a tapetovalo a jaké hry a hlavolamy musel každý mít. Navíc nám Ivan Vodochodský uvaří dobové hity jídelníčků roku 1989.

Dvacetiletému výročí pádu komunismu se věnuje i zpravodajský portál TV Nova tn.cz. Každý den přináší nový pohled na život před 20 lety v tehdejším Československu, které pak budou souhrnně publikovány v den výročí. Čtenáři se mimo jiné dozvědí, jak se za dvacet let změnil slovník, nebo kdo byli tehdejší studentští vůdci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).