Hlavní navigace

Šéflékař od Tobruku – Leopold Firt v cyklu ČT Neznámí hrdinové – 23. 3.

[Tisková zpráva] Premiéra v pondělí 23. března na ČT2 od 20.50 hodin. Leopold Firt, lékař se srdcem bojovníka, je hrdinou dokumentu Šéflékař od Tobruku z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy.

Sdílet

Další díl cyklu publicistických dokumentárních filmů o hrdinech, na které se velmi rychle zapomnělo, nebo zůstali zcela neznámými, přináší snímek Šéflékař od Tobruku. Leopold Firt se zúčastnil bojů již v první světové válce. Po absolvování medicíny si založil úspěšnou praxi na tehdejší periferii Prahy, v Kobylisích. K jeho přátelům patřily vážené osobnosti jako F. Peroutka, H. Haas, O. Scheinpflugová, Karel Čapek, kterého léčil a byl i u jeho skonu. Dr. Firt byl také nadšený fotograf a filmař, svědčí o tom filmové záznamy, které objevili jeho syn a vnuk. Z vlasti odešel před nacistickou okupací a v Palestině byl jedním z prvních vojáků rodící se československé jednotky. Jako šéflékař a člen velení pod plukovníkem Karlem Klapálkem prošel celou slavnou cestu československého Pěšího praporu 11 – Východního – po Středním východě, Sýrii a severní Africe. Klapálkovi vojáci jako tzv. „krysy pouště“ prosluli při obraně Tobruku. I z této slavné, ale strastiplné anabáze se dochoval bohatý osobní filmový archiv. Po návratu do republiky byl jako brigádní generál velitelem Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích. Ale jen do roku 1948. Pak už mu bylo jen dovoleno dožít se důchodu jako závodní lékař.

„Petr Firt už na naše první setkání přinesl několik hodin filmových záznamů, které pořídil jeho děda. Našli je nedávno v zapomenuté krabici. Filmy od jejich vzniku dlouhá desetiletí neviděli. Jen kousíček filmu půjčil zřejmě Leopold Firt v roce 1967 tvůrcům jednoho dokumentu. Pouštím si doma hodiny materiálu: vidím šťastné období první republiky, spokojenou rodinu, výlety a dovolené… přátele Leopolda Firta – Karla Čapka, Ferdinanda Peroutku, Hugo Haase… bratry Leopolda a Júlia, který se po válce stane významnou osobností Rádia Svobodná Evropa… Leopoldova malého syna, Pavla Firta, který v roce 1984 provede u nás první úspěšnou transplantaci srdce. Vidím naše vojáky cvičit v Judské poušti, hlídat města, probouzet se pod moskytiérami v drsné Sýrii, vidím je v pevnůstkách a bunkrech v Tobruku… Po celou dobu přípravy i dodnes mám opakovaně dva pocity: první – jak tento pohnutý, podivuhodný a obdivuhodný osud odvyprávět na televizní obrazovce během necelé půlhodiny… A druhý – pracuji a srdce mi nadskakuje dokumentaristickou radostí a zároveň se zastavuje odpovědností. Podobná šance nepřichází mnohokrát, možná nikdy, možná jen jednou,“ říká scenárista a režisér dokumentu Jiří Podlipný. Kamera Petr Hykš, dramaturg Jiří Sirotek, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk.

Repríza dokumentu Šéflékař od Tobruku: v pátek 27. 3. na ČT2 od 10.05 hodin.

Více informací o cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy: www.ceskatele­vize.cz/program