František Wiendl (*1923) působil se svým otcem v protinacistické odbojové skupině Lidice. Rozšiřovali tiskoviny, pomáhali rodinám zatčených a 5. května 1945 se zúčastnili osvobozování Klatov. Po únoru 1948 obnovili na Klatovsku odbojovou organizaci, která se měla tentokrát vymezit vůči nastupujícímu komunistickému režimu. František Wiendl pomohl uprchnout za hranice třem desítkám osob pronásledovaných novou totalitou. V roce 1949 však byla skupina prozrazena za pomoci nastrčeného konfidenta Státní bezpečnosti a došlo k zatýkání.
Monstrproces s jejími členy se odehrál v prosinci 1950. Byl přenášen rozhlasem na klatovské náměstí. Rozsudky zněly: jeden trest smrti, jedno doživotí, tři tresty dvacet pět let, dva osmnáct a další deset let. František Wiendl dostal 18 let a skončil v jáchymovských uranových dolech.
„František Wiendl patřil k lidem, kteří se nesmířili s nacistickou okupací, ani s nástupem totalitní diktatury po únoru 1948. Nebyl pouze v pasivní opozici, ale konkrétními činy vystupoval proti oběma nedemokratickým režimům,“ říká režisérka Jolana Matějková.
Kamera Josef Nekvasil, dramaturgie Aleš V. Poledne, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky a vedoucím projektu je Čestmír Franěk.
www.ceskatelevize.cz/program