Hlavní navigace

Na půdě Univerzity Palackého v Olomouci se zrodil nový server o divadle, Divá báze.

[Tisková zpráva] Jeho cílem je nejen posupně dostát svému podtitulu Divadelní databáze, ale stát se navíc plnohodnotným zpravodajským serverem mapujícím divadelní dění v České republice. K jinde běžným recenzím se tak přidávají aktuality, rozhovory a v neposlední řadě i komentáře. Prozatím se web Divá báze věnuje divadlům ve třech krajích - Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském. Zároveň s rozšiřováním redakce a zapojováním studentů nejen divadelních věd plánuje rozšířit své působení do celé České republiky.

Sdílet

„Chceme zvýšit povědomí o mimopražských scénách a v budoucnu vytvořit s již zavedenými weby fungující a spolupracující síť reflektující dění v českém divadle“, vysvětluje editorka Kristýna Gavendová. Zároveň dodává, že celý projekt není motivován finančně a proto mohou autoři přinášet čtenářům kompletní servis včetně odkazů na texty konkurenčních serverů.

Stěžejním je na serveru Divá báze denně aktualizované zpravodajství z mimopražských divadel. Čtenáři dostanou celkový přehled chystaných premiér, personálních i uměleckých změn a akcí s divadlem spojených. Zároveň si budou moci přečíst recenze na inscenace z jejich oblíbeného divadla, rozhovory s herci, režiséry, dramatiky, ale i divadelními teoretiky.

„Něco podobného v českém mediálním prostředí zcela chybí. I když existují weby, na nichž lze najít divadelní recenze, chce-li člověk získat alespoň základní povědomí o divadle v atraktivnější podobě, znamená to pro něj sledovat domovské stránky několika scén“, popisuje aktuální stav šéfredaktor Martin Zavadil.

Zpravodajský server je ovšem pouze jedním ze dvou hlavních pilířů. Tím druhým je Divadelní databáze.

„Chceme vytvořit plnohodnotnou divadelní databázi, která by v konečné fázi měla obsahovat všechny současné a pokud možno i minulé inscenace, které byly kdy vytvořeny v České republice“, prozrazuje Martin Zavadil další plány. Součástí databáze budou i odkazy na recenze, videa, fotky a v neposlední řadě možnost komentovat a podrobně hodnotit jak recenze, tak i samotné komentáře. Chceme se primárně zaměřit na profesionální divadla.

Takřka celá redakce je tvořena studenty divadelních věd. Zkušenější autoři se zaobírají recenzemi, komentáři, popřípadě rozhovory. Méně zkušení mají možnost zlepšovat se při psaní novinek, základních i rozšířených zpráv. Překvapivě velké procento absolventů divadelní vědy končí v klasických i „nových“ médiích. Divá báze tak má nakročeno k tomu, aby se postupně stala jak líhní kritických talentů, tak kulturních redaktorů. Nesporné plus tkví i v možnosti profilace redaktorů na určitý divadelní žánr. „Už teď se někteří z redaktorů zaměřují ani ne tak na klasickou činohru, jako spíše na operu, operetu, nebo balet“, upozorňuje Zavadil.

Celá redakce funguje jako zcela běžné internetové médium. Texty autorů prochází sítem kvalitních korektorek, redakce má své PR oddělení, které vytváří reklamní strategii serveru a zároveň komunikuje s divadelními subjekty na české scéně.

Velkou výhodou studentského prostředí, ze kterého celý projekt vyrůstá, je nadšení (po dvou měsících testování má redakce 15 redaktorů a stejný počet spolupracovníků), nevýhodou a zároveň jedinou opravdovou brzdou celého projektu pak nedostatek financí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).