Hlavní navigace

Server Programujeme.cz zahajuje provoz

[Tisková zpráva]

Sdílet

Server Programujeme.cz zahajuje provoz

Dne 10.2.2003 byl spuštěn server www.programuje­me.cz. Na tomto serveru lze nalézt komentované zdrojové kódy v různých programovacích jazycích. Tyto zdrojové kódy jsou k dispozici zdarma a jsou vhodné buď jako učební látka, nebo jako online reference pro méně i více zkušené programátory.

„Zvolili jsme formu prezentace pomocí komentovaných zdrojových kódů, protože z vlastní zkušenosti víme, že tímto způsobem se lze relativně rychle naučit novému programovacímu jazyku, vlastnosti nebo knihovně,“ říká manažer projektu Ing. Tomáš Holub. „Naučené znalosti lze s minimem úsilí použít v praxi, protože ke všem zdrojovým kódům je přiložen ukázkový projekt.“

Návštěvník serveru Programujeme.cz si může již od prvního dne vybrat mezi třemi různými jazyky či knihovnami. Server obsahuje ukázkové příklady v jazyce C# od firmy Microsoft, dále v klasice mezi programátory – v jazyce C++ nebo v grafické multiplatformní knihovně Qt. "Touto volbou jsme se snažili oslovit programátory různých specializací: Zatímco základy jazyka C++, ale i ukázky jeho pokročilých vlastností uvítají spíše studenti, příklady v jazyce C# jsou vhodné pro profesionální programátory na platformě Microsoft Windows, kteří nechtějí zůstat pozadu za vývojem v této oblasti, ale nemají možnost absolvovat časově i finančně náročná školení. Komentované zdrojové kódy na tomto serveru jim umožní s minimem úsilí poznat tento poměrně nový a zajímavý jazyk. Konečně třetí prezentovanou oblastí je knihovna Qt – tato knihovna umožňuje a hlavně usnadňuje vývoj grafických aplikací pro platformu Linux, Microsoft Windows, Apple Mac OS X a mnoha dalších.

„Nechceme se omezovat jen na tyto tři oblasti, do budoucna počítáme s rozšířením např. o příklady v jazyce Java, SQL, ASP.NET apod. Vše samozřejmě záleží na odezvě našich návštěvníků. Již teď ale můžeme slíbit, že stránky serveru Programujeme.cz budeme pravidelně aktualizovat a neustále přidávat nové příklady,“ uzavírá Tomáš Holub.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).