Hlavní navigace

Sestra, nový koprodukční film České televize – v kinech od 11. prosince

[Tisková zpráva] O temné křehké lásce vypráví celovečerní debut režiséra a scenáristy Víta Pancíře, na motivy románu Jáchyma Topola, s hudbou skupiny Psí vojáci.

Sdílet

Sestry – film natočený v koprodukci České televize a Endorfilmu – oproti stejnojmenné literární předloze Jáchyma Topola, která se odehrává během tří let po roce 1989, časové určení opomíjí. Soustředí se na vnitřní konflikty hrdiny, které jsou nadčasové.

Hlavní hrdina Potok pracuje v malém divadle jako výtvarník. Je mu kolem třicítky a jeho život se neubírá v podstatě žádným směrem. Svoje okolí i sám sebe pozoruje s opovržením. Jeho bezcílný život se změní teprve v momentě, kdy potká Černou. Zamilovaná dvojice uniká z města. Nevyhnutelně však znovu naráží na lidskou vypočítavost, mělkost a nevkus. Potok se propadá do dřívější skepse, která vede až k totálnímu rozpadu jejich vztahu. Černá ho opouští a zoufalý Potok pomalu dochází ke smířlivějšímu postoji ke světu, kde už ale není místo pro velkou lásku a temnou romantiku.

Vít Pancíř, experimentální filmař, animátor a tvůrce videoklipů kapely Psí vojáci, začal pracovat na scénáři k filmu Sestra před pěti lety. Samotné natáčení trvalo rok a vznikalo podle přesného scénáře, který prozrazuje jasný tvůrčí záměr režiséra.

V. Pancíř se nechtěl pokoušet o přesnou rekonstrukci. Důležitější bylo zachovat ducha a celé vyznění románové Sestry, což předpokládalo vhled do Topolova myšlení a přitom vlastní autorský přístup filmaře. Nejen generační spřízněnost, ale jak říká Jáchym Topol i určité „zvichřené vnímání“ Víta Pancíře stojí za vznikem svébytného filmového díla, které přijímá jak autor předlohy, tak autor hudební složky Filip Topol.

Vít Pancíř vybral z knihy jen básně a čtyři sny, které si navzájem vyprávějí Potokovi přátele (Potokův sen o Osvětimi, Sen o Bohlerovi a bezprizorních dětech, Žralokův sen o Cikánech a Potokův Vlčí sen). Exaltovanost textu vyvážil civilními obrazy, takže divák není zahlcen přemírou symbolů a odkazů. Zdůrazněním milostné zápletky a upozaděním dobového kontextu je filmová Sestra sdělná i pro ty diváky, kteří nepatří k „topolovské“ generaci.

Ve stejném duchu byl i počet postav omezen v podstatě na ústřední dvojici, kterou ztvárnil Pancířův spolužák z VŠUP Jakub Zich a herečka Verica Nedeska, která na sebe výrazně upozornila ve filmu Iva Trajkova Velká voda nebo Náhradní díly Damjana Kozoleho.

Se scenáristou a režisérem a Vítem Pancířem na filmu Sestra spolupracovali Martin Čihák (kamera), Adam Brothánek (střih), Jan Marek, Alan Šubert (zvuk), skupina Psí vojáci (hudba), Zdeněk Ruffer, Zorka Krejčí (výtvarníci), Zdeněk Eliáš (architekt) a další.

Film o filmu Sestra (režie Georgij Bagdasarov a Miloš Tomič) uvádí program ČT2 v sobotu 20. prosince od 17.45 hod. a v pondělí 22. prosince od 21.40 hod.

„Jáchymova kniha asi bude generačně důležitá v dobové rovině první půle 90. let, ale my jsme tohle ve filmu upozadili. Mně připadá podstatnější jeho jazyk, který popisuje lidské prožívání a v tomhle smyslu jsem si jistý, že Sestra je nadčasová, není to generační záležitost. S hudbou Psích vojáků je to podobné. Samozřejmě jejich hudbu mají rádi a stárnou s ní lidi podobně starý, ale Vojáci mají dnes na koncertech i lidi o generaci mladší. Nadčasová je jejich hudebnost…“ říká režisér také v rozhovoru, který spolu s dalšími rozhovory s tvůrci, fotogalerií a dalšími informacemi o filmu naleznete na webovém speciálu: www.ceskatele­vize.cz/speci­aly/sestra/

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).