Hlavní navigace

Setkání epoch i žánrů – Uprchlík, Roboti a Královna Alžběta

[Tisková zpráva] V pátek 18. prosince by si návštěvníci Prima kina měli připravit pevné nervy při sledování Harrisona Forda coby podezřelého z vraždy v akčním dramatu Uprchlík. Jak se může v jediný okamžik zvrhnout pohodový rodinný život lékaře v noční můru, předvede zmíněný film již od 20.00 hod.

Sdílet

V něm doktor Richard Kimble (Harrison Ford) po návratu z nemocnice nalézá svou milovanou manželku zavražděnou a následně se střetne v potyčce s vrahem, který však nakonec uprchne. Když Kimble vypráví svůj příběh policii, ta mu nevěří a on sám se tak stává hlavním podezřelým a nakonec odsouzeným k trestu smrti. Po zdařilém útěku má Kimble jediný cíl – nalézt skutečného vraha své ženy.

Zajímavostí ze zákulisí filmu je hned několik – např. to, že do hlavní role se počítalo i s Kevinem Costnerem, Alecem Baldwinem nebo Andy Garciou. Další perličkou pak je, že kulhání doktora Kimbla v příběhu nebylo hrané – Harrison Ford si skutečně ve scénách v lese ošklivě poranil nohu, ale odmítal se nechat ošetřit, aby zvýraznil ještě více svou postavu. Tento akční a dynamický snímek si zasloužil oskarové ocenění Tommy Lee Jonese za výkon ve vedlejší roli a hned šest dalších nominací: Nejlepší film, Kamera, Střih, Střih zvukových efektů, Zvuk, Hudba.

Sobotní večer přinese od 20.00 hod pro změnu doušek z animovaného světa filmu, a to v komediálním sci-fi kousku s názvem Roboti. Tvůrce oskarového animovaného trháku Doba ledová se tentokrát rozhodl podílet na vytvoření úžasného světa Robotů, kteří jsou ale stejně humorní, okouzlující a roztomilí jako ona pravěká stvoření. Hlavním hrdinou příběhu je robot Rodney. Ten žije v malém městě a má obrovský talent na vynalézání více či méně uvěřitelných věcí. Životní podmínky ospalého maloměsta mu ale tak trochu svazují v rozletu ruce. Jednou se však vydá do robotího města ke svému idolu ve světě vynálezců a velké dobrodružství může začít. Rodney na své cestě potkává nové přátele i nepřátele, a dokonce i lásku. Výsledkem je tak nadčasová a zábavná pohádka, která posouvá hranice animační zručnosti a přivádí na svět postavičky, jež budete milovat pro jejich humor i povahu. Roboti zkrátka zahřejí na srdci děti i dospělé.

Pro kvalitu snímku hovoří však také fakt, že animovaným Robotům propůjčili svůj hlas v originálním anglickém znění herecké hvězdy filmového nebe jako např. Ewan McGregor, Halle Berryová či Robin Williams.

V neděli 20. prosince od 22.00 připomene Prima kino slavné historické období Anglie v oskarovém snímku s Cate Blanchettovou v hlavní roli – v Královně Alžbětě. Osud Anglie visí na vlásku, okolní státy vyvíjejí nátlak a v zemi je třeba podpořit katolickou víru. To vše má na svých bedrech mladá, vášnivá královna Alžběta, která se po dosazení na trůn a navzdory všem intrikám pokouší nastolit v zemi mír a pořádek. Kromě nepokojů v Anglii však královna musí zápasit i s vlastními city a rozhodnout se, zda je zcela obětuje svým vladařským povinnostem.

Velmi věrné zpracování historické látky má na starosti indický režisér Shekhar Kapur, který vybral do hlavní role Cate Blanchettovou. Hledal totiž někoho citlivého, u nějž ale převládá mocenský výraz, a tak Cate Blanchettové v castingu trumfla dokonce takové adeptky jako Madonnu nebo Kate Winsletovou a mohla směle prokázat talent ve své životní roli. Historické drama Královna Alžběta získalo Oskara v kategorii Masky a šest dalších nominací (Nejlepší film, Herečka v hlavní roli – Cate Blanchettová, Výprava, Kamera, Kostýmy, Hudba).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).