Hlavní navigace

Severní Moravu čeká „digitální podzim“

[Tisková zpráva] Severní Moravu čeká z hlediska digitalizace televizního vysílání rušný podzim. Zemské analogové televizní vysílání se zde totiž bude vypínat na několikrát. Může za to rozdělení na dvě územní oblasti podle technického plánu přechodu (TPP) a zároveň urychlení digitalizace ze strany České televize. Důležitá data jsou 31. 10. 2011, 11. 11. 2011 a 30. 11. 2011. „Doporučuji přejít na digitální televizní vysílání již nyní a vyhnout se tak případným problémům pramenícím z několika různých termínů vypnutí,“ doporučuje národní koordinátor Zdeněk Duspiva.

Doba čtení: 2 minuty

Na rozdíl od oblastí, kde již bylo zemské analogové televizní vysílání vypnuto, nebudou na severní Moravě postupovat všichni provozovatelé televizního vysílání společně. Česká televize se rozhodla proces digitalizace urychlit a některé oblasti bude vypínat dříve, než v nejzazších termínech uvedených v TPP.

Severní Moravu tak čekají během podzimu tři termíny vypínání:

31. 10. 2011
Na konci října dojde k vypnutí zemského analogového vysílání v územní oblasti Jeseník (vysílače velkého výkonu Jeseník – Praděd a Olomouc – Radíkov), s výjimkou některých menších vysílačů a vysílání TV Prima z vysílače Olomouc – Radíkov.

Ve stejné datum však vypne Česká televize také své analogové vysílače v územní oblasti Ostrava (vysílače velkého výkonu Ostrava – Hošťálkovice, Nový Jičín – Veselský kopec).

ČT vypne v tento den i vysílač Valašské Klobouky – Ploštiny v územní oblasti Zlín.

11. 11. 2011
V toto „magické“ datum dojde k definitivnímu vypnutí (Nova a Prima) v územní oblasti Ostrava (vysílač velkého výkonu Ostrava – Hošťálkovice).

Prima zároveň vypne vysílače Olomouc – Radíkov v územní oblasti Jeseník a Valašské Klobouky – Ploštiny v územní oblasti Zlín.

Tím dojde (s výjimkou Zlínska a některých menších vysílačů na Jesenicku) k ukončení hlavní části digitalizace televizního vysílání.

30. 11. 2011
V toto datum vypne Česká televize všechny své zbylé analogové vysílače (vysílač velkého výkonu Zlín – Tlustá hora a některé další menší vysílače na Zlínsku a Jesenicku) a definitivně tak ukončí svůj přechod na digitální televizní vysílání.

Ostatní operátoři (Nova a Prima) pravděpodobně počkají s definitivním vypnutím Jesenicka a Zlínska na limitní termín v TPP, tedy 30. 6. 2012.

„Pro severní Moravu jsou termíny vypínání komplikovanější, než tomu bylo v jiných oblastech. Stále však platí, že není třeba čekat na konkrétní termín vypnutí analogu v dané oblasti. Digitální vysílání již běží a přechod je tedy nejlepší vyřešit co nejdříve,“ říká Tadeáš Novák, tiskový mluvčí projektu digitalizace televizního vysílání.

Další informace o digitalizaci televizního vysílání je možné získat na webových stránkách www.digitalne.tv a na bezplatné telefonní lince 800 90 60 30.