Hlavní navigace

Sevilla dala zelenou televizi v mobilu

[Tisková zpráva] Sevilla, Španělsko/Praha 17. května 2005 – Společnosti Abertis Telecom, Nokia a Vodafone España zveřejnily výsledky zkušebního provozu digitální televize pro mobilní telefony, technologie založené na platformě DVB-H (Digital Video Broadcasting - Handheld), jejíž vysílání bylo ve španělské Seville spuštěno 16. prosince 2005.

Sdílet

Testovacího projektu se zúčastnilo 300 uživatelů a vysílání digitální televize nabídlo celkem 14 kanálů. Kromě lokálních televizních stanic to byly také programy Antena 3 TV, Net TV, Sogecable, Telecinco, RTVA (Canal Sur), RTVE, RTVV (Canal Nou) a Veo TV.

Klíčovým zjištěním testovacího provozu je skutečnost, že 72,8 % uživatelů, kteří se testovacího vysílání zúčastnili, hodnotí digitální televizi jako „velmi zajímavou“ či „zajímavou“ a 80,08 % z nich by ji uvítalo jako standardní službu.

Sledování digitální televize v mobilním telefonu věnovali účastníci průměrně 35,39 minut v pracovní den a 37,9 minut o víkendu.

Na nejvyšších příčkách oblíbenosti u respondentů bodovaly zprávy, seriály a magazíny. To je rozdíl oproti filmům, sportu a dokumentům, které toto výsadní postavení tradičně zaujímají u klasicky šířeného televizního vysílání.

Mobilita, možnost využít volný čas a rychlý přístup ke zprávám, to jsou tři hlavní faktory ovlivňující úspěch služby digitální televize v mobilním telefonu, jejíž ovládání označilo 8 z 10 účastníků jako velmi snadné.

Technologie DVB-H zahrnuje zvláštní úpravu pozemního digitálního televizního signálu pro požadavky mobilního použití, jako je nízká spotřeba baterií a menší velikost obrazovky.

Sevilla byla pro tento pilotní projekt vybrána jako mimořádně technicky vyspělé město. Kromě uživatelského testu projekt také zahrnoval vytvoření experimentální platformy pro mobilní televizi a vývoj nových technologií pro mobilní komunikaci. Abertis, Nokia a Vodafone España u této příležitosti oznámili, že jsou s prvními výsledky testování nové technologie pro přenos digitální televize, nabízející klientům důvěrně známé formáty z běžného televizního vysílání, maximálně spokojeni.