Snaha vyjít vstříc zrakově handicapovaným uživatelům není v Seznamu ničím novým. Už v minulých letech se při vývoji nových služeb částečně zohledňovaly možnosti minoritních skupin uživatelů. Těch více či méně handicapovaných tvoří podle kvalifikovaných odhadů až 30 procent celé uživatelské veřejnosti. I proto Seznam začíná se systematickou podporou podle Pravidel přístupného Seznamu, která sestavil na základě konzultací s odborníky i postřehů od uživatelů. Postupně se tak budou realizovat potřebné změny na službách jako jsou Novinky.cz, Sport.cz nebo ve výsledcích hledání na internetu.
Dlouhodobě s Terezou
Současně Seznam navazuje dlouhodobou spolupráci s Centrem Tereza při Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, které mimo jiné realizuje speciální programy podporující samostatnost zrakově postižených studentů v práci s výpočetní technikou. Vedoucí centra Radek Seifert k tomu říká: „Jsme rádi, že naše dlouholeté zkušenosti na poli speciální výpočetní techniky můžeme nyní uplatnit ve spolupráci s tak významným partnerem. Kvalitně zpracované a dobře přístupné internetové služby Seznamu budou profitem pro všechny uživatele se zrakovým postižením, nejenom studenty vysokých škol, které primárně podporujeme.“
Nevidomí uživatelé pracují s internetem díky hlasovému výstupu a někdy také braillskému řádku. Hlasový výstup jim převádí informace z obrazovky monitoru do zvukové podoby, braillský řádek do podoby hmatného Braillova písma. Tyto dva nástroje pomáhají při orientaci v textu internetové stránky. Právě tady může Seznam nejvíce pomoci, např. vhodně zvolenou strukturou titulků a odkazů tak, aby je uživatel dobře našel. Vhodně zvolená grafika stránek zase pomůže slabozrakým uživatelům, kteří pro čtení používají tzv. softwarovou lupu.
Změny na službách Seznamu
Přizpůsobení služeb Seznamu pro uživatele se zrakovým postižením nepřinese žádnou zásadní vizuální změnu pro ostatní uživatelskou veřejnost. Většina úprav se děje na webovém rozhraní a nová podoba služeb se neliší od té stávající. Pouze zrakově postižení uživatelé pocítí jednodušší orientaci na stránce, např. snadněji naleznou a přečtou titulek článku nebo rozpoznají vložený reklamní banner od vlastního obsahu stránky.
První krok k otevření přístupu na své služby pro zrakově postižené uživatele udělal Seznam nedávno při nasazení nové registrace. Na konec jednorázově vyplňovaného ověřovacího pole přidal vedle obrázku s kódem i tzv. hlasovou captchu. Zatímco běžní uživatelé tento kód jednoduše opíší, zrakově postižení si jej poslechnou jako zvukový záznam.
„Seznam je tak uživatelsky populárním místem českého internetu, že jeho nabídka musí směřovat i k menším skupinám uživatelů, které potřebují naši partnerskou pomoc,“ říká k nové spolupráci vedoucí projektu Lukáš Marvan. „Úprava služeb pro zrakově postižené občany je více morální než finanční investicí, kterou ve spolupráci s Terezou velice rádi poskytneme.“