802.11n přináší oproti předchozím bezdrátovým standardům podstatné výhody: až pětkrát rychlejší přenos dat ve srovnání s tradičními lokálními bezdrátovými sítěmi, větší rozsah i spolehlivost, díky nimž lze provozovat náročné mobilní aplikace, jako je video a obraz s vysokým rozlišením či přenos hlasu v bezdrátové síti (voice-over-WLAN). Tyto výhody však s sebou zároveň přinášejí značné problémy spojené s integrací přístupových bodů do stávající sítě, jelikož optimální provoz dvoupásmových rádiových částí 3×3 (tedy těch, které fungují v pásmech 2,4 GHz i 5 GHz) vyžaduje zvýšenou spotřebu energie.
Většina podnikových WLAN sítí je založena na přepínačích podporujících standard PoE (Power-over-Ethernet) 802.3af, šest rádiových částí využívaných přístupovými body 802.11n však obvykle spotřebuje více energie, než kolik dokážou uvedené přepínače během jednoho spojení dodat. Některé implementace 802.11n pak používají omezený počet rádiových částí nebo frekvenčních pásem, případně nutí zákazníky současně přejít na proprietární, nestandardní PoE infrastrukturu s vyšším příkonem. To vede ke zvýšení nákladů a náročnosti instalace i výraznému poklesu výkonnosti systému. HiPath Wireless je prvním řešením na trhu, které umožňuje (plný) provoz technologií 3×3 MIMO (Multiple-Input Multiple-Output) a 802.11n podle standardu 802.3af tak, aby firmy mohly využívat maximální výkon bez dodatečných nákladů.
„Firmy jeví velký zájem o technologii 802.11n a její potenciál v oblasti nových, vysoce výkonných bezdrátových aplikací. Doposud však váhaly s jejím zavedením kvůli obavám ze značných změn spojených s implementací 802.11n ve stávajících sítích,“ říká Paul DeBeasi, hlavní analytik společnosti Burton Group. „Duální přístupové body 3×3 MIMO společnosti Siemens umožní firmám implementovat technologii 802.11n ve stávající infrastruktuře odpovídající standardu 802.3af.“
Další problém dosavadních řešení pro 802.11n souvisí s použitím centralizovaných architektur, kde jsou veškerá data přesměrovávána na centrální WLAN kontroler, což potenciálně vede k “úzkému hrdlu“ v provozu vzhledem k výrazně širšímu přenosovému pásmu u 802.11n. Řešení řady výrobců vyžaduje nákladné úpravy páteřní sítě a nové WLAN kontrolery, zatímco řešení společnosti Siemens firmám umožňuje plně využívat výhod 802.11n bez nákladných úprav sítě díky unikátní architektuře VNS (Virtual Network Services). Tato architektura umožňuje optimalizaci výkonu u aplikací vyžadujících velkou šířku pásma díky inteligentnímu směrování provozu přístupovou částí sítě a její páteří,v závislosti na aplikaci a dostupné síťové kapacitě, kdy dochází k využití maximální šířky pásma v dané síti. Koncepce řešení HiPath Wireless toto umožňuje bez nutnosti upgradovat kontrolery ve stávající drátové síti a výrazně tak zjednodušuje a zlevňuje implementaci a integraci technologie 802.11n v podnikové infrastruktuře.
Georgia World Congress Center (GWCC), jedno z předních konferenčních, sportovních a zábavních center na světě, instalovalo předchozí verzi řešení Siemens HiPath Wireless v prosinci 2005 v reakci na rostoucí poptávku svých zákazníků po bezdrátové konektivitě. GWCC, jehož areál zahrnuje velké konferenční centrum, stadion Georgia Dome a olympijský park o rozloze 21 akrů, kvitoval flexibilitu a jednoduchost řešení společnosti Siemens. Tento měsíc by měl v GWCC začít zkušební provoz HiPath Wireless pro 802.11n, který má demonstrovat výhody této technologie: vyšší rychlost, větší rozsah i spolehlivost.
Řešení Siemens HiPath Wireless pro 802.11n zahrnuje dva nové přístupové body, AP3610 (interní anténa) a AP3620 (externí anténa), novou verzi Wireless Convergence Software (V5 R1), která kontrolerům umožňuje identifikovat a řídit přístupové body 802.11n, a novou verzi HiPath Wireless Manager HiGuard, která přináší zdokonalení správy a bezdrátový systém ochrany před útoky (Wireless Intrusion Protection System) pro sítě 802.11n.
„Siemens HiPath Wireless nyní nabízí novým i stávajícím zákazníkům výhody technologie 802.11n: vyšší rychlost a spolehlivost,“ říká Luc Roy, viceprezident Enterprise Mobility ze společnosti Siemens. „Unikátní architektura a vlastnosti HiPath Wireless zajistí snadnou a cenově dostupnou implementaci vysoce výkonné bezdrátové sítě v jakékoliv firmě.“