Hlavní navigace

Siemens představil trendy mobilního světa budoucnosti

[Tisková zpráva] Sledovat televizi na mobilním telefonu, hrát hry s vysokým rozlišením s více protihráči, telefonovat a zároveň posílat soubory či video prostřednictvím bezdrátové sítě: na 400 metrech čtverečných vystavovací plochy na Světovém kongresu 3GSM v Barceloně ukázala společnost Siemens, jak změní technologie mobilní komunikace v dalších letech náš volný čas a pracovní svět. Tento rok šlo například o živou demonstraci mobilní televize přes DVB-H (Digital Video Broadcast-Handheld) či nové mobilní aplikace na bázi IP. Siemens také vystavuje nové služby a produkty pro bezdrátové sítě budoucnosti. Na stánku A08 v hale 8 výstaviště Fira a v nákladním voze u haly 8 jsou k vidění inovace pro operátory, firmy a spotřebitele.

Sdílet

Živě na výstavišti: sledování TV na mobilním telefonu
Siemens v Barceloně pokryl celý areál výstaviště Fira technologií DVB-H pro digitální video přenos na kapesní počítače. Zvláštní přístroje DVB-H umožňují návštěvníkům veletrhu živě přijímat 16 různých televizních programů, včetně hudebního kanálu MTV, zpravodajství CNN a BBC World a zimních olympijských her v Turíně na programu Rai Olimpics Torino. Siemens také ve zvláštním TV studiu na stánku živě demonstruje, jak tento proces funguje – od televizní kamery až k obrazu na přístroji DVB-H. Návštěvníci navíc mohou řešení společnosti Siemens použít k aktivní účasti na televizním programu a použít bezdrátovou zpětnou vazbu například při hlasování o „gól měsíce“. Hlasování probíhá tak, že uživatel klikne na dotykovou obrazovku svého přístroje DVB-H a odešle SMS mobilnímu operátorovi, který pak výsledky hlasování ukáže na obrazovce. Mobilní vysílací systém společnosti Siemens je prvním řešením na světě, který funguje na přístrojích DVB-H různých špičkových výrobců.

“Call and Share” – IMS promění hlasové služby na multimediální komunikaci
V souvislosti s multimediálním subsystémem na bázi IP (IMS) představila společnost Siemens aplikace „Call and Share“, které operátorovi umožní zvýšit objem přenášených dat prostřednictvím bezdrátové sítě, například službou Videosharing. Tato služba umožňuje uživateli natáčet video během telefonování a jeho okamžité zaslání osobě na druhém konci linky. Tato aplikace bude například zajímavá pro realitní agenty, kteří svým klientům mohou během hovoru zaslat první obrázky nemovitostí.

Podobným způsobem funguje například služba Whiteboarding, která vám v cizím městě poskytne navigaci jak pro chůzi, tak pro řízení. Druhý člověk použije notebook nebo mobilní telefon k zobrazení mapy města, do které zakreslí správnou cestu. Návštěvník je s ním spojen přes mobilní síť a na mobilním telefonu se mu zobrazí navigace. „Call and Share“ spolupracuje také s řešením Push and Talk (PaT) společnosti Siemens, které podporuje otevřené standardy Open Mobile Alliance (OMA), a proto může bez problémů komunikovat s přístroji různých výrobců.

Společně s partnery z vývojového programu IMS Developer Program předvedla společnost Siemens další aplikace IMS, včetně aplikace na bázi technologie Java Team Work, přes kterou lze sdílet informace v rámci definované skupiny účastníků, například zaměstnanců oddělení nebo členů rodiny, i přes to, že používají jiné koncové přístroje, či bezdrátové aplikace pro setkávání se s přáteli „MeetMee“.

Živá demonstrace: Flexibilní modifikace tarifů bezdrátových služeb
Společnost Siemens na svém stánku živě předvedl nejnovější verzi charge@once, která umožňuje rychlou a flexibilní modifikaci tarifů za mobilní služby. Toto účtovací řešení zachycuje a konsoliduje údaje o využívání služeb v reálném čase, a tak například umožňuje fungování bonusových programů či individuálních tarifních modelů.

Nové technologie: bezdrátová síť nové generace
Rostoucí objem přenášených dat v důsledku nových mobilních služeb, jako jsou videosharing, stahování hudby či on-line hry, umožňují rychlejší a silnější switche a rádiové sítě. Na Světovém kongresu 3GSM společnost Siemens vystavuje své produkty a inovace pro vyvíjející se bezdrátové sítě s výhledem až do roku 2012. Jednou z těchto inovací v oblasti GSM je v současnosti nejsilnější a nejmodernější řadič eBSC. Operátoři jej mohou použít pro výkonnější a ekonomičtější řízení svých rádiových zdrojů v síti. Na veletrhu má premiéru i nový řadič pro rádiové sítě třetí generace – RNC. Podobně jako eBSC jej mohou používat operátoři W-CDMA pro výkonnější kontrolu svých rádiových zdrojů 3G. Další novinkou je multi-standardní síťový řadič, kombinace eBSC a RNC, který může být nasazen v sítích 2G i 3G. Následné snížení výdajů na administrativu a zdroje vede k významným úsporám. Siemens dále předvedl nové komponenty z produktové rodiny W-CDMA, které umožňují například jednoduché upgradování základnových stanic GSM na 3G nebo zlepšují pokrytí sítě W-CDMA uvnitř budov. Hlavním bodem přehlídky je simulace ukazující měnící se tvář mobilní komunikace do roku 2012 prostřed­nictvím inteligentní síťové technologie.

Vysokorychlostní technologie bezdrátového přístupu: HSDPA a 450 MHz FLASH-OFDM
Siemens poprvé na veletrhu živě předvedl, jak lze přenést data z internetu na komerčně nasazené koncové přístroje W-CDMA rychlostí 3,6 Mb/s pros­třednictvím HSDPA (High Speed Downlink Packet Access).

FLASH-OFDM (Fast Low-latency Access with Seamless Handoff – Orthogonal Frequency Division Multiplexing) v pásmu 450 MHz nyní v komerčním provozu nabízí přenosovou rychlost až 2,7 Mb/s.

Bezproblémová komunikace napříč sítěmi
Siemens použil IP platformu IMS@vantage, aby předvedl bezproblémovou souhru mezi sítěmi GSM a WLAN hotspoty (handover) a mezi sítěmi různých operátorů (roaming). Toto řešení pro konvergenci pevných a mobilních sítí je určeno pro operátory.

Mobilní řešení pro firmy
Na Světovém kongresu 3GSM 2006 společnost Siemens představila také Mobile Centrex – virtuální PABX pro firmy všech velikostí. Toto řešení je výhodné pro vyčlenění celkové infrastruktury PABX z firmy a pro poskytnutí všech jejích funkcí prostřednictvím sítě operátora. V kontextu Fixed Mobile Substitution mohou nyní mobilní operátoři bez omezení integrovat firemní uživatele z pevných i mobilních sítí do komunikačního systému prostřednictvím řešení Mobile Centrex. To také všem stranám poskytuje služby v rámci firmy, například konferenční hovory či partnerská volání. Díky řešení Mobile Centrex mohou firmy snížit své náklady, protože se již nebudou muset starat o vlastní síť. Mobilní operátoři pak budou moci těchto služeb na vysoké úrovni využít k získání nových skupin zákazníků.

Služby a zabezpečení bezdrátových a pevných sítí Oblast Carrier Services předvedla první světové řešení pro pevné a mobilní sítě Music2You, které umožňuje stahování hudby. Milovníci hudby mohou na svých mobilních přístrojích poslouchat ukázky nejnovějších hitů. Když o ně projeví zájem, mohou si na mobilní telefon, PC nebo set-top-box stáhnout jejich plnou verzi. Siemens je na rychle rostoucím trhu se stahováním hudby průkopníkem: společnost jako první vyvinula konvergentní hudební službu, která funguje přes internet, pevné i bezdrátové sítě. Společnost Siemens provozuje několik největších evropských portálů pro internetové a mobilní uživatele. Music2You funguje například jako platforma úspěšné internetové služby „musicload“ společnosti T-Online, největšího poskytovatele digitální internetové hudby v Německu. Kromě tohoto řešení Siemens předvedl služby, které jsou speciálně zaměřeny na potřeby operátorů s heterogenními sítěmi. Tyto služby zahrnují konzultace, plánování, realizaci, údržbu, školení a provoz všech komunikačních sítí a také služeb, které chrání proti útokům, nečinnosti a výpadkům. Siemens použil příklad fotbalových stadionů, aby předvedl své výhodné bezpečnostní řešení Security Solutions pro operátory.

Siemens, divize Komunikace, je jedním z největších světových dodavatelů v oblasti telekomunikací, který svým zákazníkům poskytuje kompletní portfolio inovativních řešení pro hlasovou a datovou komunikaci, zahrnující jak zařízení pro koncové uživatele, tak komplexní síťové infrastruktury pro podniky a služby pro bezdrátové, pevné a podnikové sítě. Jedná se o největší divizi v rámci koncernu Siemens, která působí ve více než 160 zemích světa. V obchodním roce 2005 (skončil 30. září) měla tato divize se 54.500 zaměstnanci obrat přesahující 13 miliard EUR.

Další informace o divizi Komunikace najdete na http://www.si­emens.cz/com.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).