Hlavní navigace

Digitální vysílání ČT: Síť 1 s novou kompresní technologií

[Tisková zpráva] Od 16. ledna 2009 bude multiplex veřejné služby se všemi čtyřmi programy ČT v digitální kvalitě vysílat v celé republice přes novou kompresní technologii.

Sdílet

Česká televize dále rozvíjí své digitální zemské vysílání. V síti 1 bude nyní, po několikatýdenním zkušebním chodu, uvedena do řádného provozu zcela nová kompresní technologie.

Na tento takzvaný „head-end“ budou od úterý 13. ledna do pátku 16. ledna 2009 postupně přepojeny všechny vysílače digitální sítě 1.

Veškeré parametry a nastavení nové kompresní technologie pro multiplex veřejné služby respektují normy vysílání DVB-T a reflektují dosavadní zkušenosti se zpracováním signálu pro síť 1.

Kompresní technologie je řetězec zařízení, která kompletují výstupy z odbavovacích pracovišť jednotlivých programů České televize (ČT1, ČT2, zpravodajského ČT24 a sportovního ČT4), digitální doplňkové služby (teletext, elektronického programového průvodce EPG, dálkovou aktualizaci programového vybavení přijímačů SSU) a stanice ČRo. Všechny obrazové složky procházejí statistickou kompresí (snížením přenosové rychlosti na požadovanou hodnotu) a spojují se s ostatními uvedenými službami ve výsledný signál, respektive datový tok. Tento je distribuován na vysílače digitální sítě 1 a odtud šířen dále k divákům.

Vše o digitalizaci České televize ve vysílání ČT, v internetovém speciálu www.digict.cz, v teletextu ČT1 (strana 650), v časopisu ČT+ a v Diváckém centru ČT na horké lince digitalizace 261 13 74 74 (denně 7.30 – 20.00 hodin).