Hlavní navigace

Síť GÉANT2 má za sebou první rok

[Tisková zpráva] Sdružení CESNET, které buduje a rozvíjí národní síť pro výzkum a vzdělávání České republiky CESNET2, si připomnělo první výročí evropské výzkumné a vzdělávací sítě GÉANT2. Tu loni v červnu oficiálně spustila evropská komisařka pro informační společnost a média Viviane Redingová. Zajišťováním konektivity v Evropě i se zbytkem světa napomohla GÉANT2 a její partnerské sítě zvýšení mezinárodní spolupráce mezi vědeckými a výzkumnými pracovníky. Jednou z partnerských sítí je i CESNET2.

Sdílet

Síť CESNET2 je jednou ze 30 evropských sítí národního výzkumu a vzdělávání (NREN), které spolufinancují GÉANT2 společně s Evropskou komisí. Koncem letošního června byla provedena poslední fáze migrace pražského uzlu původní sítě GÉANT na síť GÉANT2 a nezbytné konfigurační změny na straně sítě CESNET2. Ta tak plně přešla na síť GÉANT2. Síť GÉANT2 spravuje síťová organizace pro výzkum DANTE, a to jménem evropského společenství sítí NREN. Síť GÉANT2 je klíčovým zprostředkovatelem celoevropské spolupráce. Se 30 miliony uživatelů ve 34 zemích je největší sítí pro evropské výzkumné a vědecké společenství s délkou přes 50 000 km, z toho 12 000 km je tvořeno nenasvíceným vláknem. Nabízí bezkonkurenční geografické pokrytí, vysokou přenosovou rychlost, novátorskou hybridní síťovou technologii a širokou škálu uživatelsky zaměřených služeb.

GÉANT2 kromě jiného úspěšně vytvořila síťové spojení s Latinskou Amerikou (ALICE-RedCLARA), asijsko-pacifickým regionem (TEIN2/ORIENT), severní Afrikou a Středním východem (EUMEDCONNECT). Tato mezikontinentální připojení spolu s vysokokapacitním spojením do Severní Ameriky tvoří globální bránu pro evropský výzkum. „Při budování GÉANT2 jsme se spoléhali na těsnou spolupráci mezi všemi účastníky projektu. Výsledky, které vidíme u GÉANT2, by nebyly možné bez podpory ze strany evropského společenství sítí NREN a Evropské komise,“ řekl generální ředitel DANTE Hans Döbbeling. „Společně jsme vytvořili síť, která umožní a zlepší spolupráci ve výzkumu v Evropě i ve světě, protože spojí vědce z celého světa.“

Účastnickými zeměmi jsou Belgie, Bulharsko, Dánsko, Česká republika, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Island, Itálie, Izrael, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemí, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Rusko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Spojené království, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Turecko.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).