Hlavní navigace

Síť Viking Network v České republice reálně spuštěna

[Tisková zpráva]

Sdílet

Síť Viking Network v České republice reálně spuštěna

Praha, 31. ledna 2002 – Společnost Telia International Carrier (Telia IC) dnes v Praze fakticky spustila síť optických kabelů Viking Network. Propojením Prahy a Drážďan se česká metropole stává součástí sítě spojující 50 evropských a amerických měst, jejíž délka dosahuje více než 40 000 km. Telia IC se proto při poskytování úplného portfolia svých služeb na zdejším trhu může spoléhat už výhradně na svou síť.

Připojením Prahy získají zákazníci na českém území přístup k spolehlivým, rychlým a bezpečným službám, které Telia IC prostřednictvím Viking Network poskytuje po celém světě. Protože je tato síť v plném vlastnictví Telie IC, je zaručena nejen naprostá kontrola kvality produktů a služeb, ale také cen. Telia IC klientům v České republice nabízí:

-- pronajímání chrániček
 – pronajímání optických vláken
 – pronajímání vlnových délek
 – služby sítě SDH/SONET
 – terminaci hlasových volání
 – službu Telia IP Transit
 – Telia IP VPN
 – TeliaNet IP Server Colocation
 – Telia Clearinghouse Service

„Považujeme zprovoznění této části sítě za velice důležitý strategický krok. Telia IC pokládá středoevropský region za klíčový, je totiž bránou do východní Evropy, která při silné konkurenci na Západě nabízí vysoký růstový potenciál. Máme výhodu pevného skandinávského zázemí, které nám globální expanzi na Východ umožňuje,“ říká prezident Telia IC Erik Heilborn.

Praha se prostřednictvím Viking Network připojila stejně jako více než 100 důležitých měst v 25 státech Evropy a USA. Tím, že chráničková trasa v současnosti vede do Vídně a na hranice s Polskem, budou se možnosti propojování i nadále zvyšovat. Zprovoznění této části trasy představuje druhou etapu výstavby sítě Viking Network v České republice.

„Když bylo koncem prosince 2001 dokončeno fyzické připojení sítě, věděli jsme, že velká část práce ještě leží před námi. Ode dneška je Viking Network v České republice oficiálně v provozu, což teprve můžeme považovat za nezpochybnitelný úspěch a definitivní splnění úkolu. Ale ani teď práce nekončí. Kromě postupného zprovoznění dalších úseků sítě je třeba zaměřit pozornost na zvyšování kvality služeb našim současným i potenciálním zákazníkům,“ vysvětluje Tomáš Křešťák, ředitel české pobočky Telia IC.

Základem sítě mezi Prahou a Drážďanami je desetichráničková trasa, v jedné z chrániček je zafouknut kabel se 192 ribonovými vlákny (pro zajímavost Telia IC je jedna z prvních, která používá kabely s ribonovými vlákny). Na této trase je osazeno 40 kanálové DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing) s rychlostí 2,5–10 Gb/s na jedné vlně. Portfolio služeb SDH/SONET zahrnuje kapacity E1 až STM –16. Trasa je zcela nezávislá na rozvodných sítích a trasách produktovodů, za její provoz plně zodpovídá Telia IC. Vkladem do budoucnosti je předpokládaná životnost sítě, která se díky jejímu naddimenzování odhaduje více než na 20 let.

Síť optických kabelů Viking Network není stavbou, kterou by lidé obdivovali pro její monumentálnost nebo architektonický ráz. Přesto je v České republice svým rozsahem projektem poměrně ojedinělým, protože zahrnuje více než 1 000 km tras. Také investiční prostředky s ní spojené jsou nezanedbatelné. Rozsahem a objemem investovaných prostředků se Telia IC stala v loňském roce významným investorem na tuzemském trhu (čtvrtý největší švédský investor v roce 2001). Částka vynaložená v České republice zatím představuje 60 mil. eur.

PRO VÍCE INFORMACÍ PROSÍM KONTAKTUJTE:

Markéta Collins
Ewing Public Relations
Týnský dvůr 10  Praha 1  110 00
Tel.: 02/ 2482 8065–68
Fax: 02/ 2482 8456
E-mail: telia@ewingpr.cz