Hlavní navigace

Skaut řečený Hurvínek - Leopold Färber v cyklu ČT Neznámí hrdinové – 16 . 2.

[Tisková zpráva] Leopold Färber je hrdinou dokumentu Skaut řečený Hurvínek z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy. V pondělí 16. února na ČT2 od 20.50 hodin.

Sdílet

Další díl cyklu publicistických dokumentárních filmů o hrdinech, na které se velmi rychle zapomnělo, nebo zůstali zcela neznámými, přináší snímek Skaut řečený Hurvínek. Leopold Färber se narodil 31. října 1928 ve Staré Haliči na Slovensku, vyrůstal v Boskovicích na Moravě. Jeho otec byl Žid, matka katolička. Smíšené manželství je za války uchránilo před deportací do vyhlazovacího tábora. Jako kluk dělal Leopold, přezdívaný Hurvínek, spojku – přenášel zprávy mezi protinacistickými odbojovými skupinami. Odmalička byl skautem, tedy členem hnutí, které bylo jak za války, tak po roce 1948 zakázané a jeho členové pronásledováni. Přesto v r. 1949 založil v pohraničí, kde tenkrát pracoval, skautský oddíl. Jeho malí členové se inspirovali vyprávěním svého vedoucího o odboji za okupace a začali na vlastní pěst tisknout a roznášet letáky s textem „Smrt komunismu!". Leopold Färber byl zatčen a odsouzen na 16 let.

Prošel několika káznicemi a pracovními tábory. Po amnesti se jako bývalý politický vězeň protloukal životem všelijak. A ve volných chvílích se věnoval svému koníčku – začal po kraji sbírat informace a materiály o protinacistickém odboji. Zaznamenával vzpomínky především těch, kterým z politických důvodů nechtěl oficiální režim naslouchat. Jeho archiv je dnes oceňován i profesionálními historiky.

„Leopold Färber je člověk, který jako dítě viděl kolem sebe hodně bezpráví a nakonec se sám stal jeho obětí. Takový člověk má asi právo zatrpknout. Jenomže osmdesátiletý pan Färber má v sobě optimismu na rozdávání. A také ho rozdává…“ říká režisér filmu Ivan Stehlík. Autorem scénáře je Mikuláš Kroupa, dramaturgem Jiří Sirotek, kameramanem Bohumír Bouček, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk.

Repríza dokumentu Skaut řečený Hurvínek: v sobotu 21. února na ČT2 od 06.00 hodin

Více informací o cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy: www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).