Hlavní navigace

KONCERTEM V GUMI SKONČILO TURNÉ ROZHLASOVÝCH SYMFONIKŮ PO JIŽNÍ KOREJI

[Tisková zpráva] Ovacemi ve stoje, skandováním a tleskáním do rytmu při přídavcích v podobě Dvořákových Slovanských tanců č. 10 a 15 na závěr pátečního koncertu v městě Gumi skončilo turné Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Hudebníci se v něm představili v pěti koncertech divákům v Soulu, Pusanu a Gumi.

Sdílet

Známé tvrzení – čím je člověk jižněji na Korejském poloostrově, s tím větší srdečností a otevřeností se setká – se naplno potvrdilo při pátém posledním koncertě jihokorejského turné rozhlasových symfoniků. Ti si diváky v městě Gumi na východě země zcela podmanili melodickou Smetanovou Vltavou, předehrou Mozartovy opery Figarova svatba, či Beethovenovým Koncertem pro klavír a orchestr č. 5 Es dur „Císařský“, op. 73. Při přídavcích na závěr večera se pak diváci spontánně roztleskali do rytmu.

Během sedmi dní se v pěti koncertních vystoupeních na čtyřech jihokorejských uměleckých scénách představili hudebníci Symfonického orchestru Českého rozhlasu divákům v Soulu, Pusanu a Gumi City. Druhý ze soulských koncertů ve středu 1. června živě přenášel veřejnoprávní rozhlas KBS a místní SEN TV. V podání rozhlasových symfoniků pod taktovkou dirigenta Petra Vronského a s ruským klavíristou Konstantinem Ščerbakovem zazněly v průběhu turné vedle již uvedených skladeb také Dvořákova Symfonie č. 8 G dur, op. 88, Romeo a Julie, fantazie-předehra pro velký orchestr podle Shakespeara a Symfonie č. 5 e moll, op. 64 P. I. Čajkovského, či Rachmaninův Klavírní koncert č. 2 c moll, op. 18.

„Jsem velmi rád, že se dlouho připravované a náročné turné našich hráčů setkalo v Koreji s tak velkým úspěchem. Opět to potvrzuje kvalitu rozhlasového orchestru, který tak svým profesionálním uměleckým výkonem šíří dobré jméno Českého rozhlasu jako média veřejné služby nejen doma, ale i daleko za hranicemi naší země. Důsledkem takovýchto aktivit je pak mimo jiné i významné postavení Českého rozhlasu v rámci Evropské vysílací unie,“ dodává intendant Symfonického orchestru Českého rozhlasu Jan Simon.