Hlavní navigace

Skrývačky

[Tisková zpráva] Starý opuštěný dům na konci vesnice skrývá tajemství. Najdou úspěšná lékařka a mladá výtvarnice, dvě sestry, které se léta neviděly, společně sílu vzdorovat vlastním předsudkům i vpádu nezvaných společníků? Na pozadí rozdílného životního stylu, generačního zařazení a odlišného postoje k rodinné historii hledají obě hlavní hrdinky záchytné body pro sesterskou vzájemnost i naplnění představ o vlastním soukromí. Režisér Martin Repka objevil pro diváky České televize nové tváře – Zuzanu Maurery a Ivanu Stejskalovou. Dívejte se v neděli 24. května 2009 na ČT1 ve 20:00 hodin.

Sdílet

Příběh: Ve starém venkovském domě, do něhož po dlouhé době přijíždějí po smrti své matky dvě sestry, Vilma a Hela, se odehraje komorní příběh o lásce a hledání cesty od jednoho k druhému. Film přinese na televizní obrazovku v několika zachycených osudech kromě jiného téma o tom, jak může člověka, v dobrém i ve zlém, formovat jeho rodinné prostředí, jak citlivě se na nás podepisují nevyřčená a zatajená slova a jak bolestná je někdy zkušenost z váznoucí komunikace. Dvě mladé ženy, mezi nimiž je odstup šestnácti let, vnímají každá po svém krajinu, v níž stranou rodiny prožívala svůj život jejich matka. Kdoví, možná jim tento dům odkázala právě proto, aby měly důvod znovu se potkat a aby zpětně porozuměly některým souvislostem. Mimo jiné nacházejí obrazy, které jejich matka malovala. Jakoby jim tak posílala své vzkazy a upomínky na důležitá místa, lidi i události.

Každá ze sester má jiného otce, kterého nezná. Každá má jinou představu o své budoucnosti. Vilma je úspěšná lékařka, která si ve zralém věku buduje kariéru v Německu. Je připravena obětovat jí eventuelní mateřství. Do domu po matce přijíždí jako ta, která chce věcně zvážit majetkovou hodnotu a připravit následný prodej. Hela, kterou poprvé potkáváme ve squatu s jejím přítelem, malířem Václavem, je okouzlena krajinou a má mnohem blíž k romantické vizi dalšího života na venkově, kde životní prostředí i vztahy jsou podle ní čistší. Chce se věnovat malování. Nezajímá ji materiální hodnota věcí ani to, jak zajistí běžné životní náklady.

Malé i velké křivdy, po léta nevyřčené, způsobují mezi nimi řadu nedorozumění. Jakýmsi symbolem naděje by mohla být malá holčička Milka. Bezprizorně a v péči svých vzdálených příbuzných vyrůstá tady na vesnici v sousedství jak dříví v lese. Sblíží se s oběma sestrami. Ve vztahu k ní se pozvolna obnažují vlastnosti, které Vilma běžně překrývá profesionálním odstupem. I tohle děvčátko, stejně jako setkání s dalšími lidmi, rozezní nová poznání a tušené souvislosti.

Obsazení:
Zuzana Maurery (Vilma) – její zralý herecký projev oslovil režiséra Martina Repku, který ji obsadil do jedné z klíčových postav svého celovečerního filmového debutu Návrat bocianov, který v roce 2007 Slovensko nominovalo na Oscara pro nejlepší zahraniční snímek.

Ivanu Stejskalovou (Hela) znají příznivci ostravského Divadla Petra Bezruče a Divadla Minor v Praze. Televizní studio Ostrava jí nabídlo několik příležitostí, připomeňme seriál Proč bychom se netopili nebo pohádku O Ječmínkovi.

V dalších rolích uvidíme: Filipa Čapku, Vladimíra Kratinu, Jitku Nerudovou, Tomáše Dastlíka, Jevgenije Libezňuka, Otmara Brancuzského, Vlastu Duška a další.

Tvůrci:
Film preferuje dokumentární styl, který svou věcností podtrhuje civilní herectví a vyhýbá se jakémukoliv falešnému patosu.

Příběh dvou sester je druhým realizovaným scénářem zkušené autorky Jany Janíkové. Televizním divákům připomínáme film Trofej, který jim v hlavní roli s Lenkou Vlasákovou a v režii Tomáše Bindera nabídlo divákům v květnu 2008 brněnské televizní studio.

Režisér Martin Repka poprvé spolupracuje s ostravským televizním studiem. Filmovým fandům není neznámá jeho režie německo-slovenského filmu Návrat bocianov (Návrat čápů) nebo podíl na česko-slovenském povídkovém filmu Šest statečných z r. 1999 .

Více na: www.ceskatele­vize.cz/program

Natočilo: Centrum dramatické tvorby Televizního studia Ostrava
Šéfdramaturg: Aleš Jurda
Šéfproducentka: Hana Bílá
Dramaturg: Martin Novosad
Vedoucí výroby: Hana Přidalová
Scénář: Jana Janíková
Hlavní kameraman: Peter Bencsík
Režie: Martin Repka