Hlavní navigace

Skutečný „Vyšší princip“ – Josef Lukeš v cyklu Neznámí hrdinové – 13. 9.

[Tisková zpráva] Legendární postavu statečného profesora, ztvárněnou Františkem Smolíkem ve filmu Vyšší princip režiséra Jiřího Krejčíka, znají miliony diváků. Málokdo však zná jméno ředitele příbramského gymnázia Josefa Lukeše, který tento tragický příběh z doby okupace prožil v životě a nikoli na stříbrném plátně. Vypráví o něm nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 13. 9. na ČT2 od 20:55 hodin.

Sdílet

Dokument je unikátní tím, že se poprvé zabývá autentickými událostmi, které předcházely vzniku ojedinělého uměleckého díla. Snímek Jiřího Krejčíka Vyšší princip je filmovou adaptací povídky Jana Drdy z knihy Němá barikáda. Děj příběhu je situován do období heydrichiády, kdy nacistický teror v českých zemích dosáhl vrcholu. Hrdiny jsou studenti a profesoři gymnázia v Kostelci, kteří mají před maturitou. Psaní písemné zkoušky z latiny však naruší příchod gestapa a zatčení tří mladíků. František Smolík v roli profesora – klasického filologa se marně pokouší o jejich záchranu a všichni jsou popraveni. Krejčíkův film z roku 1960 odmítl schematickou linii 50. let charakterizovanou barvotiskovým a nereálným heroismem. Zaměřil se na skutečnou situaci lidí vystavených nepředstavitelnému teroru a především vlastnímu strachu. V tu chvíli má hrdinství často nenápadnou podobu. Ve filmu excelovali zejména František Smolík, Ivan Mistrík a Jana Brejchová.

Pavel Taussig se proto snažil položit vedle skvostného uměleckého díla i reálný příběh. Vyhledal žijící pamětníky a bývalé studenty, nikoli však kosteleckého, nýbrž příbramského gymnázia a zaznamenal jejich vzpomínky. „Opravdu neznámým hrdinou je ředitel příbramského gymnázia profesor Josef Lukeš. Choval se statečně a spolu se studentem Antonínem Stočesem se stali oba dva obětí německé zvůle. Stále neobjasněnou záhadou však zůstává, zda udával jeden student či byli udavači dva. Rovněž se zatím nepodařilo zjistit, zda dosud žijí příbuzní Josefa Lukeše. Třeba to někdo objasní po odvysílání dokumentu,“ doufá autor námětu a scenárista Pavel Taussig. Režie Zdeněk Všelicha, dramaturg Jiří Sirotek, kamera František Okrouhlík, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky a vedoucím projektu je Čestmír Franěk.

Repríza dokumentu Skutečný „Vyšší princip“ na ČT2 17. 9. v 10:05 a na ČT24 19. 9. v 07:32 hod. Více informací: www.ceskatele­vize.cz/ program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).