Hlavní navigace

Škvoreckého Rytmus v patách 14. března na ČT1 od 20:00

[Tisková zpráva] Známý hrdina Josefa Škvoreckého, Danny Smiřický, miluje domnělou špionku, malou pražskou mataháru. Uvízne obdivovatel jazzu a krásných dívek v tenatech Státní bezpečnosti?

Sdílet

V neděli 14. března od 20:00 hodin na ČT1 Vojtěch Dyk, Marika Šoposká, Vojtěch Kotek, Berenika Kohoutová v premiéře politicko-milostného dramatu. V režii Andrey Sedláčkové vypráví příběh party chlapců a dívek kolem jazzové kapely z raných padesátých let. Atmosféra „lehkonohého“, bezstarostného mládí, kdy se život točí hlavně kolem lásek, hudby a trochu možná i školy, se pod tíhou dusivé totalitní mašinérie prudce mění a hořce zamíchá osudy mladých hrdinů.

O příbězích a postavách knížky Povídky tenorsaxofonisty, které jsou předlohou filmu, nám její autor, Josef Škvorecký řekl: „Povídky jsem psal mezi lety 1950–1955. Byla to nejhorší doba mého života. Neodvážil jsem se je propašovat na Západ, navíc poslední povídka bylo ryzí zaštítění pro případ, že by rukopis padl do rukou StB. Padl pouze do rukou jedné dámě, a místo trampot politických měl jsem jiné, horší. S filmem jsem víc než spokojen. Andrea Sedláčková pochopila atmosféru doby a můj přístup k ní tak dokonale, že když se na film dívám, doslova to všechno prožívám znova, jak jsem to tenkrát prožíval ve skutečnosti.“ Původní příběh je odrazem skutečných událostí, ale jeho stylizace je pro autora příznačná. Zdánlivě lehká a vtipná konverzace zamilovaných mladých lidí zachycuje jen část jejich života, druhá část neodvolatelně spěje k dramatickým událostem.

Hrdinou dramatu je Danny Smiřický, slavné alter ego Josefa Škvoreckého a jedna z nejoblíbenějších českých literárních postav. Ocitá se v Praze, kde je členem kavárenského orchestru. Zamiluje se do krásné, mladičké Geraldinky, rozhodně ne dost zodpovědné slečny, která si myslí, že je chytřejší než ostatní a že je na světě jen proto, aby se bavila. Přes její nezkušenost a naivitu i v ní postupně sílí smysl pro spravedlnost, nebojí se a oportunismus jí rozhodně není cizí. Ani další členové kapely v těch pohnutých letech nejsou před komunistickým režimem bez „viny", takže StB nedá velkou práci, aby kolem nich upředla síť, v níž uvíznou nějakým způsobem skoro všichni. Danny sám vyklouzne a s jedním z osnovatelů obvinění se setká až ve stáří, v naší současnosti.

„Některá díla mají pestré osudy a trvá dlouho, než se původní nápad zrealizuje. Scénář Malé pražské mataháry napsal Josef Škvorecký pro Českou televizi podle svých povídek (Povídky tenorsaxofonisty) skoro před deseti lety. Text nenašel režiséra, protože tenkrát se ještě nikomu nechtělo padesátá léta točit, ale látku, které jednou uvěřím, hned tak neopustím: dala jsem relativně nedávno scénář přečíst Andree Sedláčkové a trefila jsem se,“ říká o cestě předlohy k realizaci dramaturgyně Helena Slavíková.

Hrají: Vojtěch Dyk, Marika Šoposká, Vojtěch Kotek, Berenika Kohoutová, Jan Meduna, Emma Smetana, Lukáš Příkazký, Mario Kubaš, Margareta Hrůza, Vlastina Svátková, František Němec, Jan Přeučil, Tomáš Klus, Jan Maxián, Tonya Graves, James Harries a další. Scénář a režie Andrea Sedláčková, dramaturg Helena Slavíková, hudba Emil Viklický, vedoucí produkce Martin Lubomírský, kamera Vladimír Holomek, šéfdramaturg Ivan Hubač, šéfproducent Jaroslav Kučera.

Režisérka Andrea Sedláčková našla představitele svých hrdinů mezi všestrannými mladými hereckými osobnostmi: „Jelikož se děj odehrává kolem party mladých lidí věnujících se hudbě, bylo již na prvotním castingu nutné vybírat z řad hudebně založených herců. Pro hlavní roli Dannyho, byl proto výborně obsazen Vojtěch Dyk, který má s filmem i hudbou velmi úzký vztah. Nelze přehlédnout Jana Medunu, který mimochodem nazpíval veškeré vokály za Vojtěcha Kotka. Dále Bereniku Kohoutovou, která si veškeré písně velmi dobře nazpívala sama. Ve vedlejších rolích také zpěváci Tonya Graves a James Harries.“

Na ČT HD budou moci diváci film sledovat v nativním vysokém rozlišení. Ukázky z filmu, hudbu z filmu a další informace: www.ceskatele­vize.cz/program