Hlavní navigace

Sky v Google Earth - nová generace

[Tisková zpráva] Praha, 10. ledna 2008 - Google dnes spouští novou verzi Google Sky, vesmírnou součást Google Earth. Vědcům, studentům i amatérským hvězdářům umožní objevovat milióny hvězd a galaxií kolem nás. Vylepšená verze nabízí řadu novinek: od aktualizací úkazů na obloze až po historické mapy a virtuální procházky po obloze.

Sdílet

Najdete tu:

  • Aktuální události na obloze – pravidelné novinky o tom, co se děje na obloze, o kometách i asteroidech.
  • Vybrané observatoře  – snímky ze satelitů observatoří, a to jak v rentgenovém spektru, tak v infračerveném, ultrafialovém a vrstva nabízí i mikrovlnnou mapu oblohy.
  • Historické mapy – včetně historických map hvězd Davida Rumseyho založených na malbách italského rytce Giovanni Maria Cassiniho z roku 1792. Ukazují jak se výklady a představy o vesmíru v průběhu věků měnily. Zde najdete i Heveliova souhvězdí, vrstvu, která vznikla z grafických listů zobrazujících 50 souhvězdí a vytvořených německý astronom Johannes Hevelius v roce 1690.

Dalšími novinkami v nové verzi Google Sky jsou podcasty o hvězdách, galaxiích, planetách a očekávaných úkazech na noční obloze. Sky vás také vezme na velkou cestu po vesmíru a provede vás po stovce oblíbených míst na obloze a vrstva komunity vrstvy Obloha, která vám ukáže to nejlepší, co na stránky umístili uživatelé z celého světa.

Dnes Google také uvolnil API (rozhraní pro programování aplikací)) pro režim Sky, které vývojářům pomáhá utvářet vlastní a čerpat tak z rozsáhlé knihovny snímků v Google Sky.

Abyste mohli začít objevovat vesmír s Google Sky a Google Earth, stáhněte si poslední verzi Google Earth na adrese earth.google.cz, v Google Earth pak klikněte na „Přepnout do režimu Obloha“ a můžete plout vesmírem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).